تمام چیزی که برای ساخت یک فروشگاه لباس باید بدانید(قسمت اول)

یک‌شنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۸ - نویسنده: پگاه اردلان

تمام چیزی که برای ساخت یک فروشگاه لباس باید بدانید

سال‌های سال است که صنعت مد و لباس از پرطرفدارترین و ثروتمندترین صنایع در سرتاسر دنیاست. به همین خاطر افراد زیادی به داشتن کسب و کار در این حوزه می‌اندیشند. اما آیا تولید و فروش در این صنعت همچون محصولاتش جذاب و پر رنگ و لعاب است؟ مشخص است که ندانستن در هر حوزه‌ای، پیچیدگی و سردرگمی به بار می‌آورد. پس چه بهتر که اگر قصد تولید پوشاک و فروش آن را داریم، نسبت به پیچ و خم این مسیر آگاهی داشته باشیم تا نتیجه‌ی مطلوبی از آن بگیریم. در این مقاله سعی کردیم با در نظر گرفتن بودجه، زمان و مهارت شما، مسیر‌های ممکن برای تولید در این صنعت را معرفی کنیم. بعد از انتخاب این که دقیقا قصد تولید و فروش چه محصولی را دارید، لازم است دو رکن اصلی کسب و کار خود را محکم پایه‌گذاری کنید.

 • توجه به برندینگ
 • تسلط بر فرایند تولید

در این سه پست، بهآشنایی با انواع مشاغل،عناصر برند موفقو جزئیاتفرایند تولیدمی‌پردازیم.

تصمیم بگیرید که چه لباسی می‌خواهید بفروشید

شاید به نظر ساده و بی اهمیت باشد که چه محصولی بفروشیم. اما با کمی دقت متوجه طیف وسیع و گسترده‌ی محصولات در صنعت پوشاک شده و با توجه به این که روند تولید و مشتریان متفاوتی پیش روی هر انتخاب است؛ باید از همین ابتدا محصول مورد نظر خود را انتخاب کنیم. برای مثال به چند محصول زیر٬ تفاوت‌هایشان در روند تولید و تبلیغات و رقبای قدرتمند هر کدام فکر کنید.

 • جوراب
 • تیشرت
 • شلوارک
 • دامن
 • هودی

هر کدام از پوشاک بالا موقعیت‌های مخصوص به خود، چالش‌های ویژه و امکان به وجود آوردن یک کسب و کار و برند موفق و منحصر به فرد را داراست. اما نیاز است که برای انتخاب به سرمایه اولیه٬ منابع در دسترس٬ زمان و مهارت خود توجه کنید.

مدل کسب و کار خود را در صنعت مد و لباس پیدا کنید

می‌خواهیم قدم ابتدایی را برداریم. برنامه‌ریزی کنید که قصد دارید چه مقدار زمان برای این کار صرف کنید. چه مقدار سرمایه اولیه برای شروع کار دارید و با توجه به مهارت‌های قبلی و توانایی خود می‌خواهید تا چه اندازه درگیر فرایند تولید شوید؟ بی شک مولفه‌های بسیاری برای انتخاب نوع کار وجود دارد اما با در نظر گفتن همین سه مولفه سه گزینه‌ی ممکن برای شروع کار در این صنعت را معرفی می‌کنیم.

جدول مقایسه

پرینت بر اساس تقاضا چیست؟

اولین و ساده‌ترین راهی که برای فروش پوشاک برند شخصی شما وجود دارد چاپ طرح‌های شخصیتان به‌ روی محصولاتی از پیش آماده است. در این گزینه نیازی به داشتن علم دوخت، طراحی الگو و… نیست. حتی نیازی به داشتن ابزار و دستگاه‌های چاپ هم نیست. شما می‌توانید طرح‌های خودتان را با استفاده از برنامه‌هایی همچون فوتوشاپ روی تصویر یک تیشرت انداخته و آن را درفروشگاه اینترنتیو صفحات مجازی فروشگاه قرار دهید. هر زمان که سفارشی ثبت شد، شما سفارش چاپ طرح را بر روی تیشرت مورد نظر به کارگاه‌ چاپ داده و محصول مستقیما از کارگاه به مقصد مشتری ارسال خواهد شد. این یعنی کمترین هزینه حمل و نقل و فضا. در این روش طرح توسط پرینتر چاپ دیجیتال بر پارچه یا حتی لیوان و بشقاب و … نقش می‌بندد. دستگاه چاپ دیجیتال، تمام تصاویر و طراحی‌های آماده شده را مستقیما با جوهرافشان بر روی پارچه چاپ می‌کند. این پرینترها قادر به چاپ تصاویر با کیفیت و دقت بالا بوده و به‌سرعت آماده می‌شوند. به همین خاطر بسیار آسان و مقرون به صرفه‌ است. امروزه کارگاه‌ها و مراکز بسیاری برای چاپ تصویر بر روی پوشاک، لیوان و … با کیفیت‌ها و قیمت‌های متفاوت وجود دارند که پیشنهاد می‌کنیم پیش از آغاز فروش به خوبی این مراکز را بشناسید. از کیفیت جزئیات‌ (جنس پارچه تیشرت، دوخت و کیفیت چاپ و…) مطمئن شوید. هزینه‌های هر کدام را مقایسه کرده و کارگاه چاپ خود را انتخاب کنید. در این روش نیازی به سرمایه اولیه نیست و همین امر ریسک شکست را در کار کم می‌کند. شما پس از قرار دادن تصویر محصولات در بستر فروش٬ صبر می‌کنید تا مشتری محصولی را اینترنتی بخرد. در این لحظه شما محصول و طرح مورد نظر را به مرکز چاپ سفارش می‌دهید. زمان لازم برای این کار کم‌ است. کافیست خلاق باشید و بر ویرایش تصاویر و طراحی‌ها در کامپیوتر تسلط داشته باشید. به دلیل زمان کم درگیری٬ این کار می‌تواند در کنار شغل اصلی نوعی شغل جانبی نیز باشد. البته نفطه ضعف این روش٬ حاشیه سود پایین آن است. چرا که محدودیت در انتخاب محصول پایه٬ مشتریان احتمالی٬ رقبای بسیار و …. اجازه بالا بردن قیمت محصول را نداده و در نتیجه دست شما را در تخفیف می‌بندد. اگر قصد شروع کار در این حوزه را دارید، ابتدا طرح‌های اولیه خود را آماده کنید، یک مرکز چاپ مطمئن و با کیفیت را انتخاب کنید. سپس طرح‌های خود را با استفاده از برنامه‌هایی همچون فوتوشاپ، روی محصولات قرار داده و در فروشگاه اینترنتی خود بازگذاری کنید. از این جا به بعد کافیست خود را به دیگران معرفی کنید و به محض دریافت سفارش٬ کارگاه طرح را بر محصول پایه‌ی مورد نظر چاپ کند. شما می‌توانید تمام مراحل بالا را طی چند روز انجام داده و با کمترین صرف زمان و هزینه کسب و کار خود را آغاز کنید.

پرینت بر اساس تقاضا

مزایا
 • بدون هزینه اولیه
 • کیفیت بالای چاپ
 • عدم محدودیت در انتخاب رنگ
 • ایده‌آل برای پوشاکی با مصارف کم و تعداد سفارشات پایین
 • مناسب برای گزینه‌های پوشاک متنوع (تی‌شرت، پیراهن،‌شلوار، جوراب و..)
معایب
 • برای اجرا‌های بزرگ مقرون به صرفه نیست
 • به علت حاشیه سود پایین امکان تخفیف ندارد
 • محدودیت در انتخاب محصول پایه

نیاز اولیه

 • جدول زمانی : روزانه
 • هزینه‌ها: کمتر از دو ملیون تومان
 • انرژي و زمان اولیه: بسیار کم .

چاپ عمده

این روش شبیه روش بالا است، با این تفاوت که این بار شما درگیر هر مرحله از کار خواهید بود. این بار خودتان چاپ خواهید کرد. این روش زمان بیشتر و هزینه اولیه بیشتری نیاز دارد اما شما قدرت شخصی‌سازی بیشتر در هر مرحله از کار داشته و سود بیشتری نیز در نهایت خواهید داشت. در این روش باید خودتان پایه‌ی محصول را بخرید. برای مثال اگر قصد فروش تیشرتی با طرح خودتان را دارید، در این روش تیشرت‌ مورد پسند خود را به‌طور عمده با هزینه کم‌تر می‌خرید. با خرید محصول پایه به شکل عمده٬ هزینه تمام شده محصول کمتر شده و درنتیجه حاشیه سود شما بیشتر خواهد شد. امتیاز دیگر این روش امکان انتخاب محصولی است که از لحاظ جنس، دوخت و سایز به معیارهای شما نزدیک‌تر و با دیگر رقبا متفاوت است. در میانه کار می‌توانید محصولات پایه بیشتری را نیز در لیست تولید قرار دهید. به هر حال در کارگاه دیگران، دست شما برای انتخاب بسته است. در این روش به علت خرید عمده٬ باید از پیش به چگونگی حمل و نقل و انبار جهت نگهداری محصولات توجه کنید. در این روش، شما تسلط بیشتری بر روند کار داشته و می‌توانید برندینگ بهتری برای محصولات خود انجام دهید. در نهایت ارزش کسب و کار خود را در نگاه مخاطب بیشتر نشان دهید. اگر هزینه دستگاه‌های پرینتر دیجیتال بیشتر از بودجه شماست، می‌توانید به جای چاپ دیجیتال از چاپ اسکرین بر پارچه استفاده کنید. این روش یکی از رایج‌ترین روش‌های استفاده برای چاپ روی پارچه می‌باشد. در این روش از صفحه‌های تحت فشار برای چاپ رنگ بر روی تی شرت استفاده می شود. هر صفحه پرس برای یک رنگ استفاده می‌شود، به این معنی است که برای طراحی تی شرت که دارای ۵ رنگ می باشد، شما نیاز به ۵ صفحه جداگانه خواهید داشت. چاپ صفحه فشار دارای کیفیت بسیار بالا، به‌صورت حرفه ای و با دوام و بسیار مقرون به صرفه در سفارشات در حجم‌های زیاد می‌باشد. از نکات منفی این چاپ این است که چاپ پارچه در حجم‌های کم مثلا در حدود یک یا دو دانه، از این روش اصلا مقرون به صرفه نمی باشد و اگر بخواهید برروی پارچه تیره عکسی را چاپ کنید باید ابتدا یک تصویر پس زمینه سفید چاپ کنید سپس سایر رنگ‌ها را بر روی آن به چاپ برسانید. اگر قصد کار با این روش را دارید، دست به کار شوید. محصول پایه را انتخاب کنید. به چگونگی چاپ بر پارچه مسلط شوید و تصویر محصولات خود را در فروشگاهتان بگذارید. خوب است که همیشه تعدادی محصول آماده نیز برای فروش غیر عمده داشته باشید. اما در روش چاپ اسکرین به دلیل محدودیت‌های موجود، بهتر است بیشتر بر سفارشات عمده تمرکز کنید.

چاپ اسکرین

مزایا:
 • مقرون به صرفه در سفارش‌های تعداد بالا
 • دارای قابلیت ارائه تخفیف در تعداد زیاد
 • دارای پتانسیل تبدیل شدن به یک برند ارزشمند
 • دارای پتانسیل سود بالاتر
معایب

معایب مربوط به چاپ اسکرین است

 • برای تنوع در کار و رنگ‌های زیاد مقرون به صرفه نیست
 • فقط می‌توانید طرح‌های ساده چاپ کنید. (قابلیت چاپ عکس ندارد)
 • معمولا باید حداقل ۱۰ سفارش برای هر رنگ یا اندازه بگیرید تا مقرون به صرفه باشد
 • شما خودتان باید موجودی و سفارشتتان را مدیریت کنید.

نیاز اولیه

 • جدول زمانی : هفتگی
 • هزینه ها: بیشتر از دو میلیون تومان
 • انرژي و زمان اولیه: متوسط

خط تولید سنتی دوخت سفارشی

این گزینه از هر دو گزینه بالا پیچیده‌تر و البته با حاشیه سود بالاتر خواهد بود. انتخاب این روش به این معناست که شما با مراحل مختلف تولید لباس، از جمله شناخت پارچه، طراحی لباس، طراحی الگو و دوخت برای هر فرد آشنایی داشته و قصد دارید به تنهایی یا با تیم خود، از صفر تا صد این مسیر را به عهده بگیرید. وابسته به این که قصد تولید چه لباسی دارید، ممکن است قیمت محصول شما از صد هزار تومان تا چند میلیون نیز برسد. (مثلا لباس عروس را در نظر بگیرید)‌ در نتیجه طبیعی است که چنین مسیر بزرگی نیازمند داشتن تخصص و صبوری و تلاش بیشتر باشد. شما بهتر است برای چنین هدفی یک تیم تشکیل دهید یا روابط خود را با چند کارگاه دوخت و خیاطان مختلف بیشتر کنید. چرا که با بالا رفتن سفارشات به تنهایی از پس تولید طراحی‌های خود برنمی‌آیید. باید پیش از شروع از انتخاب پارچه‌های مورد نظر خود مطمئن شوید. آن‌ها را تست کنید و در صورت نیاز توضیحاتی برای مشتریان خود آماده کنید که چطور با این پارچه برخورد کنند. (دمای شستشو، امکان اتو…) لازم است پیش از رسیدن به محصول نهایی نمونه‌هایی تولید کنید و بر تمام روند کار و نتیجه‌ها تسلط کامل داشته باشید. از طول پروسه تا بررسی نتیجه در تن مانکنتصویر برداریکنید. در هنگام فروش، انتشار به موقع این تصاویر است که باعث ترغیب مشتریان به خرید از شما می‌شود. ، لازم است با تیم خود یا کارگاه دوختی که با آن همکاری می‌کنید، تعدادی محصول آماده در رنگ‌ها و سایز‌های مختلف ذخیره داشته باشید و برای رساندن محصول به دست مشتری نیز برنامه‌ریزی کنید. معمولا در این نوع لباس‌ها ممکن است نیاز به تغییر سایز و .. باشد پس فکر تمام این جزئیات را کرده و سپس وارد مرحله فروش شوید

دوخت و دوز

مزایا:
 • کاملا سفارشی
 • دارای پتانسیل ارزش‌گذاری بالا برای مشتریان
 • پتانسیل قیمت‌گذاری و حاشیه سود بالا
معایب:
 • نیازمند سرمایه‌ اولیه زیاد
 • پروسه پیچیده‌ شامل بخش‌ها و مهارت‌های مختلف
 • نیازمند صرف زمان زیاد قبل از شروع کار

نیاز اولیه

 • جدول زمانی : از ۳ماه تا یک سال
 • هزینه ها: بیشتر از ده میلیون تومان
 • انرژي و زمان اولیه: بسیار زیاد
نکات آخر:

این مسیر پر از جزئیاتی می‌باشد که برای یک تازه کار یا فردی که در حجم کم کار کرده، دانستنش ضروری است. بخشی توجه به برندینگ وبازاریابیبرند شماست که بتوانید یک برند ماندگار و موفق باشید و بخشی دیگر مربوط به عملیات رساندن ایده به محصولی فیزیکی است. در دو پست بعدی وبلاگ، سعی کردیم تا حد زیادی از این نکات را توضیح دهیم. اگر قصد آغاز کار در هر یک از حوزه‌های بالا را دارید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مجموعه را مطالعه کرده و اگر در این زمینه تجربه‌ یا خاطره‌ای دارید در صفحه اینستاگرام ما با دیگر مخاطبان درمیان بگذارید.

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷