تمام چیزی که برای ساخت یک فروشگاه لباس باید بدانید(قسمت پایانی)

دوشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۸ - نویسنده: پگاه اردلان

فرایند تولید لباس

سال‌های سال است که صنعت مد و لباس از پرطرفدارترین و ثروتمندترین صنایع در سرتاسر دنیاست. به همین خاطر افراد زیادی به داشتن کسب و کار در این حوزه می‌اندیشند. اما آیا تولید و فروش در این صنعت همچون محصولاتش جذاب و پر رنگ و لعاب است؟ مشخص است که ندانستن در هر حوزه‌ای، پیچیدگی و سردرگمی به بار می‌آورد. پس چه بهتر که اگر قصد تولید پوشاک و فروش آن را داریم، نسبت به پیچ و خم این مسیر آگاهی داشته باشیم تا نتیجه‌ی مطلوبی از آن بگیریم. در این مقاله سعی کردیم با در نظر گرفتن بودجه، زمان و مهارت شما، مسیر‌های ممکن برای تولید در این صنعت را معرفی کنیم. بعد از انتخاب این که دقیقا قصد تولید و فروش چه محصولی را دارید، لازم است دو رکن اصلی کسب و کار خود را محکم پایه‌گذاری کنید.

 • توجه به برندینگ
 • تسلط بر فرایند تولید

در این سه پست، بهآشنایی با انواع مشاغل،عناصر برند موفقو جزئیاتفرایند تولیدمی‌پردازیم.

فرایند تولید محصول

اگر به تازگی وارد این صنعت شده باشید، بدون شک این مرحله چالش بزرگی برای شما خواهد بود. از همین قدم اول به شما پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره و همکاری با افراد باتجربه غافل نشوید. کسی که در این صنعت صاحب تجربه باشد، می‌داند دقیقا چه فرایندی و به چه صورت برای ساخت محصول رخ می‌دهد. با تقسیم تمام کار به بخش‌ۀای کوچک و استفاده از متخصصین در هر بخش می‌توانید کیفیت محصول نهایی را بالا ببرید. برای مثال اگر قصد دارید پیراهنی برگرفته از لباس‌های سنتی ایرانی، که پیش‌تر طراحی کرده اید را تولید کرده و بفروشید؛ لازم است با یک طراح الگوی کار بلد، یک پارچه فروش آشنا با پارچه‌های محلی و سنتی و… آشنا شوید و از هر کدام در مسیر بالا بردن کیفیت کمک بگیرید. تجربه نشان داده بدون مشورت و کمک گرفتن از افراد حرفه‌ای، جزئیات کار برای شما تبدیل به کابوس خواهد شد. زمانی که فروش شما بالا رود، خود شما زمانی برای دوخت و تولید محصول نخواهید داشت. لازم است از همین ابتدا به دنبال تولیدی‌هایی باشید که بخشی از کار را بتوانید در صورت نیاز به آن‌ها بسپارید. پس پیش از شروع هزینه‌، کیفیت، نحوه انجام کار و …. هر کدام از مراکز را با دیگری مقایسه کرده و در نهایت بهترین گزینه را انتخاب کنید. همین روند را برای مراکز تولید مواد اولیه مثل پارچه و دکمه و .. هم انجام دهید.

فرایند تولید لباس

قدم های یکسانی برای ساخت یک لباس (فرقی نمیکند چه لباسی) وجود دارد. که لازم است در مسیر تولید آن‌ها را دنبال کنید. برای شروع نگاهی به مراحل اصلی پروسه ساخت می اندازیم.

طراحی

اولین قدم داشتن طراحی اولیه برای محصول است. این طراحی ممکن است روی کاغذ یا به طور دیجیتال باشد. ممکن است الگوی لباس نیز طراحی شده باشد یا فقط نتیجه را طراحی کنید. اگر می خواهید نسخه دستی طراحی خود را به دیجیتال تبدیل کنید می توانید از برنامه هایی همچون ایلاستریتور استفاده کنید.

بسته دیجیتال

این فایل شامل تمام جزئیات از جمله طراحی، تمام اندازه‌ها، تمام جزئیات لازم وهر نکته ای است که تولیدی باید بداند. این فایل را به طور دیجیتال آماده کرده و هنگام قرارداد با تولیدی به ان‌ها می دهید.

ساخت و بسط الگو

این مرحله در واقع تبدیل طراحی شما به یک الگوی فیزیکی است که بتوان از آن برای تولید استفاده کرد. بسط دادن الگو به معنای استفاده از یک الگوی ثابت و تبدیل آن به الگوهای مشابه برای سایزهای گوناگون است. تا لباس شما برای تمام سایز ها قابل دوخت باشد.

منبع

این مرحله شامل یافتن تولیدی، بستن قرارداد و همکاری با آن است. این تولیدی وابسته به این که محصول شما چه باشد،‌ متفاوت خواهد بود. شما می توانید با آشنایی و صحبت با چند تولیدی مختلف بهترین انتخاب را داشته باشید.

نمونه کار

در این مرحله لازم است چند نمونه کار مورد نظر خود را از تولیدی منتخب بخواهید تا مطمئن شوید که از پس نیاز شما بر می آیند.

تولید

تولید لباس آغاز شده و بسته به برنامه‌ریزی شما می‌تواند با صدها یا هزاران تعداد از طراحی آغاز شود.

اگر بخواهیم جزئی‌تر به هر مرحله بپردازیم، لازم است هر کدام از مراحل بالا را بشکافیم. از جمله نحوه طراحی، ساخت الگو و آماده کردن بسته دیجیتال، قیمت‌گذاری، بسته‌بندی و نحوه ارسال دقیق شویم.

ساختار مشخصی برای تولیدات خود طراحی کنید

اولین مرحله در تولید طراحی‌های دستی شماست. بیشتر هم احتمالا در دفترچه شخصی شما خواهد بود. چرا که دفترچه بهترین نقطه برای تخلیه ایده‌های شماست. از زمانی که طرح اولیه ایده تان را در دفتر می‌کشید تمام نکات ریزی که به نظرتان باید به این لباس یا دیگر لباس‌هایتان اضافه شود را یادداشت کنید. اولین هدف شروع توسعه‌ی ایده‌ها و تبدیل آن‌ها به واقعیت است.اما توجه کنید که شما باید بتوانید از طریق تصویر ایده خود را به دیگران منتقل کنید. اگر شما طراح نیستید و نمی‌توانید ایده خود را به درستی به روی کاغذ بیاورید، بهتر است در این مرحله از یک طراح یا ایلاستریتور کار بخواهید تا ایده‌های شما را به یک تصویر تبدیل کند. از طرفی لازم است تمام طراحی‌ها دارای ساختاری یکسان باشند. پس اگر قادر به طراحی سه ایده با یک ساختار یکسان نیستید حتما به همکاری با یک طراح فکر کنید.

اسکچ طراحی لباس

ساختن الگو و بسته دیجیتال

برای رسیدن به یک تولید کامل و مورد قبول لازم است به تمام جزئیات فکر کنید و تمام جزئیات را به تولیدکننده به بهترین شکل منتقل کنیم. بسته دیجیتال در واقع یک طرح اولیه برای محصول شماست. این بسته پل ارتباطی طراحی به محصول ساخته شده است. یک بسته ی کامل اشکالات و خطاهای بعدی را به حداقل رسانده و از طولانی شدن مرحله نمونه و مرجوع کردن محصولات جلوگیری می کند. اما این بسته باید شامل چه اطلاعاتی باشد.

 • طرح
 • پارچه مورد استفاده
 • اندازه‌ها
 • برش‌ها
 • نحوه دوخت
 • کار هنری یا دستی روی آن
 • لیبل و تگ محصول
 • دستور العمل بسته‌بندی این یک نمونه برای بسته دیجیتال است

بسته دیجیتال

قیمت‌گذاری

بودجه‌ی مورد نظری که شما برای تولید محصول، خرید مواد اولیه و قرارداد با تولیدی در نظر گرفته اید، باید از قبل حساب شود. شما باید با توجه به مخاطبین خود و سرمایه اولیه بودجه‌ای به تولید تخصیص داده و با توجه به این بودجه جنس پارچه و هزینه تولیدی را محدود کنید. حاشیه امنی برای سود خود در نظر بگیرید. با توجه به تحریم‌ها یا بالا بودن قیمت پارچه در نقاط مختلف باید در نظر بگیرید که مواد اولیه پوشاک شما از کجا تهیه شود و تا چه حد قصد دارید برای بسته‌بندی و تگ هزینه ‌کنید. درنهایت با توجه به همه این نکات قیمت محصول خود را محاسبه کنید. هزینه‌هایی که در محاسبه قیمت باید به آن توجه کنید شامل

 • هزینه تولید حرفه‌ای هر مرحله همچون طراحی الگو و بسته دیجیتال و…
 • هزینه مواد اولیه همچون پارچه، دکمه، زیپ، آستر زیر لباس و هر قطعه دیگری که در لباس به کار می‌رود.
 • هزینه انتقال پارچه به تولیدی و محصول به انبار شما
 • هزینه خدمات و کارگرانی که در طول تولید کار کرده اند
 • هزینه تولید خود لباس و اجزایی که به آن ضمیمه می‌شود

قیمت گذاری

بعد از جمع آوری تمام این هزینه ها آسان‌تر می‌توانید تصمیم‌گیری کرده و قیمت‌گذاری بهتری نیز برای محصول خود داشته باشید. قیمت‌گذاری یک چرخه است. شما مخاطبتان را می‌شناسید. می‌دانید برای چنین محصولی چقدر هزینه می‌کند. پس با توجه به حدودی که او هزینه می‌کند هزینه تولید خود را کاهش یا افزایش می‌دهید. سپس تمام هزینه‌ها را جمع آوری کرده و با درنظر گرفتن سود خود، قیمت مورد نظر هر محصول را محاسبه می‌کنید.

بسته‌بندی

دیگر به قدم‌های پایانی این مقاله نزدیک می‌شویم. بسته‌بندی هم یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر احساس مشتری نسبت به خرید از شماست. پس باید به آن فکر کنید. به خصوص که فشن و پوشاک تا حد زیادی تاثیرگرفته از میل زیبا دوست انسان است. پس مشتریان شما احتمالا با دیدن یک بسته‌بندی خوب میل بیشتری به خرید مجدد از شما و دریافت حس مثبت از خرید حال حاضرشان دارند. بسته بندی در برندینگبسیار تاثیرگذار است. لازم است در بسته‌بندی محصولات از لوگو، پالت رنگی و فونت مخصوص به خودتان استفاده کنید. بسته‌بندی بعد از خود محصول یکی از معدود ابزارهای شماست که مشتری از نزدیک آن را می‌بیند و لمس می‌کند. پس داشتن یک بسته‌بندی خوب به مشتری احساس ارزشمندی و توجه می‌دهد. در هنگام انتخاب نوع بسته‌بندی توجه کنید که دو دسته جزئیات در نظر گرفته می‌شود. یکی ملزومات که محصول را در مسیر رسیدن از هر نوع آسیب حفظ کند. بخش دیگر برای القای احساس مثبت و تجربه‌ای شیرین به مشتری در هنگام باز کردن بسته‌بندی است. مثلا یک برچسب چسبیده شده روی جعبه یا روبانی پاپیون شده دور محصول و …. همه و همه می‌تواند مشتری را از باز کردن بسته‌بندی هیجان زده کند. پس خلاق باشید.

بسته بندی

نحوه رساندن محصول به دست مشتری

شما ممکن است برای تولیدات خود با مغازه‌های مختلف همکاری کرده و از آن‌ها بخواهید تا محصولتان را در ویترینشان قرار دهند. اما معمولا در ابتدا آن‌ها در ازای قرار دادن محصولات شما, سودی بسیار از فروش محصول را دریافت می‌کنند. اما راه بهتر داشتن یک فروشگاه اینترنتی و دیجیتال بودن کسب و کار است. شما با عکاسی مناسب از محصولاتتان و تبلیغات محصولات در مدیا‌های مختلف، می‌توانید تولیدات خود را بدون از دست دادن هزینه بیشتر به فروش برسانید. در این مسیر اما لازم است به نحوه رساندن محصول به دست مشتری نیز توجه کنید. چرا که لباس و پوشاک بسیار وابسته به سایز بوده و ممکن است نیاز به تغیر رنگ یا سایز باشد. برای جلوگیری از این امر اولا تا جای ممکن بیشترین اطلاعات از لحاظ اندازه لباس‌ها و عکس‌برداری با کیفیت از تمام رنگ‌ها را در وبسایت خود قرار دهید. همچنین در این مسیر می‌توانید از خلاقیت هم برای جذب مشتری بهره ببرید. برای مثال با بالا بردن هزینه ارسال در هنگام ارسال هر محصول چند سایز از آن را همراه مسئول ارسال راهی کنید تا مشتری در زمانی محدود بتواند سایز مناسب خود را انتخاب کند، یا بازه زمانی مشخصی برای تعویض محصول در نظر بگیرید. این موضوع مهم است که به مشتری اطمینان دهید هدف شما ارائه مناسب ترین محصول برای مشتری است.

کلام آخر

ما امیدواریم که با مطالعه‌ی این مجموعه مقاله تمام نکات لازم برای شروع کار در این زمینه را دانسته و بتوانید یک کسب و کار موفق و قدرتمند را پایه گذاری کنید. در مراحل بعدی پیشنهاد می‌کنیم دیگر پست‌های ما مربوط به تجربه صاحبان برندهای موفق مد و فشن، استراتژی های لازم در زمنیه دیجیتال مارکتینگ و … را مطالعه کنید. در نهایت تجربیات خود را در صفحات اجتماعی با ما در میان بگذارید.

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷