بازاریابی محتوا چیست | آموزش صفر تا صد تولید محتوا

سه‌شنبه، ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - نویسنده: غزاله بنی اسد

بازاریابی محتوا چیست

مشتریان، مشتریان بالقوه و مخاطبان شما محتوایی ارزشمندی از کسب و کار شما می‌خواهند. این محتوا باید به گونه‌ای به دست مخاطبان برسد که در مقایسه با هماهنگ نبودن، طبیعی و ارگانیک تلقی شوند.بازاریابی محتوابه مشاغل‌ها کمک می‌کند تا این کار را انجام دهند و روند جذب، تعامل و رضایت بخشیدن(بازاریابی درونگرا)ازبازارهای هدفرا توصیف می‌کند.

با استفاده از بازاریابی محتوای موثر، می‌توانید هدف بالا را محقق کنید و در نتیجه،نرخ تبدیلرا افزایش دهید ،آگاهی از برندرا افزایش دهید، درآمد خود را بیشتر کنید و از همه مهم‌تر خود را به عنوان یک رهبر در صنعت و کسب و کاری که فعالیت می‌کنید به همه معرفی کنید.

این که آیا تازه شروع به طراحی یک استراتژی بازاریابی محتوا کرده‌اید یا استراتژی موجود خود را ویرایش می‌کنید، در هر دو حالت، ارزیابی مجدد فرآیند بازاریابی خود و یافتن روش‌های جدید برای ایجاد و به اشتراک گذاری محتوای مورد نظر با مخاطبان خود هرگز ضرری نخواهد داشت. در این مطلب ما به دنبال آموزش موضوعاتی از قبیل بازاریابی محتوا،انواع بازاریابی محتوا، مثال‌های بازاریابی محتوا و نحوه دستیابی به یکاستراتژی بازاریابی محتواخواهیم پرداخت و چشم‌اندازی از بازاریابی محتوا را برای شما به ترسیم بکشیم.

بازاریابی محتوا

امروزه، استراتژی‌های بازاریابی برونگرا (یا هر چیزی که باعث قطع ارتباط مخاطبان شما شود) به اندازه سابق در جذب و تبدیل مخاطبان موثر نیست.

امروز، محتوای شما باید به طریقی به مخاطبان برسد که در طبیعی‌ترین حالت خود باشد. (مثل بازاریابی درونگرا). یک روش معمول برای انجام این کار ایجاد یک روایت برای محتوای شما - یا تعریف یک داستان است. با این کار ، محتوای شما معتبرتر، جذاب تر و متناسب با مخاطبان شما تلقی می‌شود.

بنابراین، به نظر شما چه چیزی بازاریابی محتوا را تعریف می کند؟

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا فرآیند برنامه ریزی ، ایجاد، توزیع، به اشتراک گذاری و انتشار مطالب برای دستیابی به مخاطبان هدف شما است. این موارد می‌تواند سبب عواملی مانند آگاهی از برند، فروش، ریچ ، تعاملات و وفاداری را افزایش دهد.

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

با توجه به تعریف بالا، اگر بخواهیم اهمیت بازاریابی محتوا را در جند مورد تعریف و مشخص کنیم. نتیجه این بررسی‌ها، موارد زیر است:

 • باراریابی محتوا باعث می‌شود تا درمورد محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید به مخاطبان، راهنمایی‌ها و چشم اندازهای خود را آموزش دهید.

 • بازرایابی محتوا سبب افزایش نرخ تبدیل فروشگاه اینترنتی شما می‌شود.

 • تعریف استراتژی بازاریابی محتوا سبب می‌شود تا روابطی موثر بین مشتریان و کسب و کار خود ایجاد کنید که در نهایت، منجر به افزایش وفاداری شود.

 • تعیین محتوای مناسب باعث می‌شود تا به مخاطبان خود نشان دهید که چگونه محصولات و خدمات شما چالش‌های آن‌ها را حل می‌کنند.

 • بازاریابی محتوا باعث می‌شود تا یک اجتماع، پیرامون نام برند خود ایجاد کنید.

با توجه به نکات حائز اهمیت بالا که حاصل بازاریابی محتواست، حال بیایید انواع مختلف بازاریابی محتوا را بررسی کنیم.

انواع بازاریابی محتوا

انواع مختلفی از بازاریابی محتوا وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید تا در تدوین استراتژی خود قرار دهید، در اینجا برخی از رایج ترین موارد ذکر شده است:

۱. بازاریابی محتوای شبکه‌های اجتماعی

با بیش از ۳.۶ میلیارد کاربر جهانی شبکه‌های اجتماعی، درک اینکه چرا بسیاری از کسب و کارها دربازاریابی شبکه‌های اجتماعیسرمایه گذاری می‌کنند، آسان است. پلتفرم‌های مختلفی مانند فیس‌بوک،اینستاگرام، پینترست،لینکدینو … وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را برای بازاریابی انتخاب کنید.و چندین روش در این محیط‌ها برای به اشتراک گذاری محتوا مثل عکس‌ها، ویدیوها، داستان‌ها و دیگر روش‌ها وجود دارد.

۲. بازاریابی محتوای اینفوگرافیک

اینفوگرافیکها، محتوا، اطلاعات و داده‌ها را در قالب گرافیکی قابل فهم، نمایش می‌دهند. اینفوگرافیک‌ها با ترکیبی از عبارت ساده، عبارات کوتاه و تصاویر واضح، راهی عالی برای برقراری ارتباط موثر محتوای شما هستند. اگر می‌خواهید یک موضوع آموزشی و یا پیچیده را به مخاطبان منتقل کنید، اینفوگرافیکها بهترین روش برای انتقال اطلاعات پیچیده یا آموزشی هستند تا همه مخاطبان بتوانند آن را درک کنند.

۳. بازاریابی محتوای وبلاگ

وبلاگ‌ها نوع قدرتمندی از محتوای درونگرا هستند و از نظر هدف و موضوع می‌توانند خلاقیت زیادی داشته باشند. با داشتن یک وبلاگ، می‌توانید کارهایی مانند تبلیغ سایر مطالب داخلی و خارجی و مقالات وبلاگ از طریق لینک‌ها ، افزودن دکمه‌های اشتراک اجتماعی و افزودن اطلاعات مربوط به محصول را انجام دهید.

۴. بازاریابی محتوای پادکست

یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۰ نشان داد که ۴۹٪ افراد ۱۲ تا ۳۲ ساله در ماه گذشته با میانگین شش ساعت گوش دادن به پادکست را دارند. به همین دلیل ، بسیاری از کسب و کارها و رسانه‌ها شروع به ایجاد و به اشتراک گذاری پادکست‌های خود کرده‌اند.

پادکست‌ها امکان ایجاد خلاقیت زیادی را فراهم می‌کنند، زیرا می‌توانند در مورد هر موضوع مورد نظر یا مشخصی باشند. علاوه بر این، شما سایر فاکتورهای مربوط به پادکست را تعیین می‌کنید از جمله آهنگ اپیزودها، افرادی که در پادکست هستند، جایی که پادکست‌ها را تبلیغ می‌کنید و مدت زمان آن را نیز شما مشخص می‌کنید

۵. بازاریابی محتوای ویدیویی

طبق تحقیقات بدست آمده، ۶۹٪ از مصرف کنندگان اظهار داشتند که ترجیح می‌دهند از طریق ویدئو در مورد محصول یا خدماتی یک برند به دنبال آن هستند، اطلاعاتی کسب کنند. علاوه بر این،بازاریابی ویدئوییمی‌تواند باعث افزایش نرخ تبدیل، بهبودنرخ بازگشت سرمایهو کمک به شما در ایجاد روابط موثر با اعضای مخاطبان شود. شما می‌توانیدمحتوای ویدیوییخود را در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی، صفحه‌های فرود (لندینگ پیج) یا در یک وب سایت بازاریابی به اشتراک بگذارید.

۶.بازاریابی محتوای تبلیغاتی پولی (paid ad)

تبلیغات پولی به شما کمک میکند تا مخاطبان گسترده‌ای داشته باشید و به شما این امکان را می‌دهد تا در همه مکان‌هایی که می خواهید دیده شوید، حضور داشته باشید. تبلیغات پولی به ویژه هنگامی که با بازاریابی درونگرا آمیخته می‌شود، بسیار مفید و موثر هستند. مکان های زیادی وجود دارد که می‌توانید تبلیغات پولی از جمله در شبکه‌های اجتماعی، صفحات فرود (landing page)، بنرها و محتوای اسپانسرشده را به اشتراک بگذارید.

استراتژی بازاریابی محتوا به چند بخش تقسیم می‌شود:

 • اهداف SMART را تعیین کنید.
 • KPI های خود را تعیین کنید.
 • کانالهای محتوای خود را انتخاب کنید.
 • در مورد نوع محتوا تصمیم بگیرید.
 • بودجه محتوای خود را تعیین کنید.
 • محتوا را ایجاد و توزیع کنید.
 • تجزیه و تحلیل کنید و نتیج را بررسی کنید.

۱. اهداف SMART را تعیین کنید.

تعریف استراتژی بازاریابی محتوا

اولین قسمت از استراتژی بازاریابی محتوای شما تعیین اهداف SMART است. قوانین اسمارت باید موارد خاص کسب و کار شما در نظر گرفته شوند. با تنظیم این قانون برای استراتژی محتوای خود، احتمالاً اهداف گسترده بازاریابی و کسب و کار شما را تکمیل می کند.

به چند نمونه اهداف اسمارت توجه کنید:

 • آگاهی از برند را بهبود ببخشید
 • افزایش درآمد
 • نرخ تبدیل را افزایش دهید
 • وفاداری به برند را بهبود ببخشید
 • تعامل مشتری را افزایش دهید
 • ایجاد رابطه و اعتماد در بین بالفعل و مشتریان
 • جذب شرکای استراتژیک

۲. KPI های خود را تعیین کنید.

نحوه تولید محتوا

بعد از تنظیم هدف اسمارت در استراتژی بازاریابی محتوای خود، شاخص های اصلی عملکرد (KPI) را برای اهداف SMART خود تنظیم کنید. KPIها نقاط داده‌ای قابل اندازه گیری هستند که می توانید برای اندازه گیری عملکرد واقعی خود در برابر هدف تعیین شده خود استفاده کنید.

با توجه به مثال بالا، kpi‌ های این اهداف را به این شکل در نظر می‌گیریم:

اهداف استراتژی بازاریابی محتوا

۳. درباره نوع محتوا تصمیم بگیرید.

تعیین نوع تولید محتوا

در مرحله بعد، نوع محتوایی را که ایجاد می‌کنید انتخاب کنید. برای این کار، با فکر کردن در مورد مخاطب هدف خود و پرسونای خریدار شروع کنید. به سوالات زیر در مورد مخاطبان خود پاسخ دهید تا به شما کمک کند انواع مناسب محتوای آن‌ها را محدود کنید:

 • چه چیزی از شما می‌خواهند؟
 • آنها به دنبال غلبه بر چه چالش‌هایی هستند؟
 • چرا آن‌ها به محصول یا خدمات شما نیاز دارند؟
 • چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا موفق شوند؟
 • آنها وقت خود را کجا می گذرانند؟

سپس، نگاهی به انواع مختلفی از محتوا‌ها بیندازیم که قبلاً با هم بررسی کردیم تا تصمیم بگیرید کدام نوع از محتوا را باید ایجاد می‌کنید.

۴. کانال‌های محتوای خود را انتخاب کنید.

کانال‌های تولید محتوا

وقتی درمورد نوع محتوایی که به بازار عرضه می‌کنید تصمیم گرفتید، وقت آن است که کانال‌های محتوای خاص خود را انتخاب کنید. محتوای خود را در کجا به اشتراک می گذارید؟ این محتوا درکجاها قرار میگیرید و به اشتراک گذاشته خواهد شد؟

برای برخی از انواع محتوا، کانالی که باید با آن کار کنید کاملا واضح است. به عنوان مثال ، اگر در حال ایجاد محتوای فیس بوک هستید، کانال شما خود بستر اجتماعی خواهد بود.

۵. در استراتژی بازاریابی محتوای خود بودجه تعیین کنید.

بودجه تولید محتوا و استراتژی محتوا

اکنون، بودجه خود را تنظیم کنید. به نوع محتوایی که ایجاد می‌کنید و کانال‌هایی که این محتوا را بازاریابی می کنید، فکر کنید.

سپس ، برای تعیین بودجه خود سوالان زیر را از خود بپرسید:

 • آیا برای تولید محتوا دسترسی به نرم‌افزار، تکنولوژی، ابزارهای دیجیتال را در دست دارید؟ آیا نیاز به خرید نرم افزار یا ابزارهای دیجیتال دارید؟
 • آیا لازم است برای تولید محتوا بازاریاب یا طراح محتوا (مانند هنرمندان ، نویسندگان ، ویراستاران ، طراحان) را استخدام کنید؟
 • آیا برای فضای تبلیغاتی باید هزینه کنید؟
 • آیا برای افزایش یا اندازه گیری نوع خاص محتوای خود، به ابزار یا منابع خاصی نیاز دارید؟

نحوه تأثیرپذیری پاسخ‌هایتان بر بودجه خود را یادداشت کنید، این پاسخ‌ها ممکن است باعث افزایش یا کاهش بودجه تخمین زده‌ی شما باشد.

۶. محتوا را ایجاد و توزیع کنید.

بازاریابی محتوا

محتوای خود را ایجاد و توزیع کنید تا اعضای مخاطبان بتوانند از آن استفاده کنند و احتمالاً از طریق آن تبدیل شوند. برای اطمینان از اینکه شما به طور مداوم محتوا تولید می ‌کنید و آن را بین مخاطبان و مشتریان خود به اشتراک می گذارید ، از تقویم شبکههای اجتماعی یا تقویم محتوای سردبیر استفاده کنید. این به تیم شما کمک می‌کند تا از تمام محتوای ایجاد شده، سرتر باشید و همچنین به شما این امکان را می‌دهد که محتواهای خودرا زودتر از زمان پابلیش‌کردن آماده و تعیین کنید.

۷. نتایج را تحلیل و اندازه‌گیری کنید.

تحلیل محتوا در بازاریابی محتوا

در آخر، نتایج خود را تجزیه و تحلیل و اندازه‌گیری کنید تا بتوانید برای تقویت تلاش‌های بازاریابی محتوای خود و جذب مخاطبان بیشتر، تغییرات لازم را انجام دهید.

برای تعیین موفقیت استراتژی بازاریابی محتوای خود ، به اهداف SMART و KPI خود نگاه کنید. آیا به اهداف و KPI خود رسیدید؟ آیا به تحقق آن‌ها نزدیک بودید، یا از برآوردهای خود دور بودید؟

در اینجا چند ابزار برای کمک به شما در تجزیه و تحلیل و نتایج استراتژی بازاریابی محتوا آورده شده است:

نتیجه‌گیری

بادر نظر گرفتناستراتژی محتواو بازاریابی محتوای موثر، می‌توانید به مخاطب مورد نظر خود برسید و تبدیل را افزایش دهید. روش‌های مختلفی برای بازاریابی با محتوا برای افزایش درآمد، رشد آگاهی و شناخت برند، وایجاد روابط با مشتریان و چشم اندازهای شما وجود دارد.

در آخر فراموش نکنید در هر محتوایی که تولید می‌کنید در راستای ارزش کسب و کارتان باشد و آن محتوا سبب استخراج بیشتر ارزش واهیمت برای کسب و کار شماست.

پس برای شروع، تعیین کنید که کدام نوع از محتوا برای کسب و کار و مخاطبان شما مناسب است و یکاستراتژی بازاریابی محتوارا توسعه دهید تا از همین امروز تدوین خط اصلی خود را شروع کنید.

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷