راهنمای کامل راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب

دوشنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۹ - نویسنده: غزاله بنی اسد

راه ‌اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب

اگر به داستان فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ مثل آمازون نگاه کنید، این فروشگاه‌ها از ابتدا به عنوان یک کسب و کار قوی شروع نکرده‌اند، با پیشرفت تکنولوژی و علاقه افراد به دسترسی بهفایل کتاب‌ها، فروش کتاب در اینترنت به طور گسترده‌ای افزایش یافت و این کسب و کار، بیش از پیش رونق پیدا کرده‌اند.

به نظر می‌رسد، کتاب‌ها بار دیگر در میان مردم از سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده‌اند.امروزه تمایل به یادگیری چیز‌های جدید و پیشرفت بیشتر و بیشتر در افراد با سنین مختلف و وابستگی‌های اجتماعی مشاهده می‌شود. در پس زمینه چنین روندی به سرعت در حال توسعه ،را‌ه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب، ایده بسیار جالبی برای سازماندهی کسب و کار شخصی خود یا توسعه تجارت موجود است.

راه اندازی یک کتابفروشی آنلاین نیاز به دانش عمیق در مورد موثرترین سازماندهی سایت، روش‌های ارتقا و تبلیغ آن در دنیای دیجیتال و نحوه فروش کتاب در اینترنت و بسیاری از موارد مهم دیگر دارد. همه این‌ها به صورت ترکیبی موثر برای ایجاد یک محصول اینترنتی با کیفیت بالا و سودآوری برای کتابفروشی اینترنتی شما حیاتی است.

چه پلتفرم‌هایی مناسب راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب است؟

بسترهای مختلفی وجود دارد که امکان راه اندازی یک کسب و کار فعال را به شما می‌دهد، با این وجود هر یک از این روش‌ها برای یک گروه خاصی از کسب و کارها متناسب است. در این قسمت به بررسی کانال‌های متفاوت فروش کتاب در اینترنت خواهیم پرداخت.

۱.راه ‌اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب

راه ‌اندازی سایت فروشگاه اینترنتی کتاب

تمام فروشگاه‌های مشهوری که امروزه شناخته شده‌اند برایدستیابی به مشتریان بالقوهبیشتر از اینترنت و فضای انلاین استفاده می‌کنند. با توجه به افزایش میزان عاشقان کتاب و افزایش میزان جستوجو در این زمینه، بهترین انتخاب برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب، طراحی سایت فروشگاهی است. برایطراحی سایت فروشگاهیکتاب، چندین راه پیش روی شماست:

  • استفاده از فروشگاه ساز
  • ساخت سایت به کمک سیستم مدیریت محتوا
  • برنامه نویسی (front-end back-end)

استفاده از فروشگاه ساز

ساده‌ترین و کاربردی‌ترین راه در میان روش‌های مختلف راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب، استفاده از فروشگاه‌سازها است. طراحی سایت فروشگاهی کتاب به کمک فروشگاه سازها از مزیت‌هایی برخوردار است که در مقایسه با دیگر روش‌ها این شیوه را منحصر بفرد و کاربردی کرده است در قسمت زیر به برخی از این مزیت‌ها خواهیم پرداخت:

با توجه به این قابلیت‌های کلیدی و دیگر مزیت‌هایی که در پلتفرم فروشگاه ساز وجود دارد، راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب را برای علاقه‌مندان این کسب و کار، راحت‌تر کرده است تا در کمترین زمان با بیش‌ترین بازده، فروش کتاب در اینترنت را اغاز کنید.

ساخت سایت به کمک سیستم‌های مدیریت محتوا

از دیگر روش‌های ساخت سایت فروشگاهی کتاب در تسهیل فرایند راه اندازی سایت فروشگاهی کتاب به‌کار گرفته می‌شود، استفاده از سیستم مدیریت محتوا برای ساخت سایت است. این روش نیازمند یک فرد متخصص برای ساخت سایت و تکمیل فرایند آن و تبدیل آن به یک سایت فروشگاهی با تمام نیاز‌های اولیه مثل درگاه پرداخت، تعریف روش ارسال و ایمن سازی سایت به جهت جلب اعتماد مشتری است.

این روش یکی از روش‌های زمانبر است زیرا پس از گذشت مدت زمان بالا برای ساخت فروشگاه، شما نیازمند فرد متخصص دیگری برای انتشار محتوای خود هستید. اگر یک کسب و کار نوپا هستید، در نظر گرفتن این روش، انتخاب هوشمندانه‌ای به نظر نمی‌رسد، زیرا هزینه‌های جانبی مثل خرید فضای میزبانی و تمدید سالانه آن، هزینه‌ ایجاد امنیت سایت و دیگر مواردی که به جهت بهینه کردن سایت خود خواهید پرداخت برای شما وجود دارد.

برنامه‌نویسی

اگر جزء افرادی هستید که در کنار هدایت کتاب‌فروشی سنتی خود، زمان آزاد دارید و زمان برای شما اهمیتی ندارد، این روش مناسب شماست. استفاه از نیروی متخصص و راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب از پایه در کناز هزینه‌های بالا، زمان بالایی نیز نیاز دارد.

۲.فروش در اینستاگرام

نحوه فروش کتاب در اینترنت

یکی دیگر از روش‌های فروش، استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای معرفی و فروش کتاب در اینترنت است که با بررسیشبکه اجتماعیاینستاگرام و مخاطبان این کانال ، بستر فروش بیشتر برای کحصولات عامه مثل پوشاک و اکسسوری است و این مسئله شاید فضای رقابت و فروش را برای کتابفروش‌ها کمی دشوار سازد. با در نظر گرفتن چالش‌هایی که در فروش اینستاگرامی با مشتریان برای صاحبان کسب و کارها بوجود می‌اید، شاید این روش فروش برای کتاب فروش‌هایی که نظم یکی از مهم‌ترین متغیر‌های کسب و کار ان‌هاست، مناسب نباشد، اما اینستاگرام مناسب‌ترین فضا برای معرفی محصولات خود و انتقال مشتریان خود به سایت فروشگاهی کتاب خود باشید و با این روش به فرایند برندسازی خود کمک کنید.

مارکت پلیس

راه اندازی فروشگاه اینترنتی در مارکت پلیس

مارکت پلیس یا Market Place پلتفرمی است که در آن فروشندگان کالاهای مختلف را می‌توانند به صورت آنلاین به فروش برسانند باراه اندازی کسب و کار اینترنتیکتاب در این پلتفرم دیگر نیازی به ثبت دامنه ، هاست، بهینه‌سازی نخواهید داشت و با کسب و کار های فعال دیگر در یک فضای مشترک به رقابت خواهید پرداخت، اما با وجود سهولت بالا، مهم‌ترین مزیت یعنی برندینگ را از دست خواهید داد و فضای رقابتیمارکت پلیس) امکان دیده شدن نام برند شما را به مشتریان نخواهد داد و بیش‌ترین توجه به محصول خواهد شد تا کسب و کار!

اهمیت سئو سایت برای یک فروشگاه اینترنتی کتاب

اهمیت سئو در راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب

قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب، ابتدا باید به یک سوال کلیدی پاسخ دهیم که آیا ما واقعا نیازمندسئوو تبلیغات گستره هستیم یا خیر؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است، پس زمان آن است که بررسی دلایل اهمیت آن بپردازیم

دو دلیل عمده برایاهمیت سئوبه هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب وجود دارد:

ایجاد یک برند منحصر بفرد و شخصی.

حضور مداوم شما در اینترنت، به ویژه هنگام جستجوی محصولات و خدمات مربوط به کسب و کار اینترنتی کتاب شما، به کاربران این امکان را می‌دهد تا با فروشگاه اینترنتی کتاب شما بهتر آشنا شوند و تعامل ایجاد کنند. این سطح از شناخت و اعتماد از جانب مشتریان، کسب و کار شما را تضمین می‌کند که در آینده حضور شما را دربازارو خدمات آن بهبود می‌بخشد، یا حتی شما را در فروش هدایت می‌کند. هر چقدر در این مسیر مشتریان بالقوه بانام برندشما مواجه شوند، شما را نسبت به رقبای خود ترجیح می‌دهند. با گذشت زمان، برندی که ایجاد کردید در میان مشتریان وفادار و بالقوه شما محبوب می‌شود و برای همیشه مفید باقی می‌ماند.

در نتایج جستجو موقعیت‌های برتر را بدست آورید.

الگوریتم نحوه فروش در اینترنت، ساده است: هرچه نتایج جستجو بالاتر باشد، میزان فروش و فرصت‌های بیشتری پیش روی سایت فروشگاهی کتاب شماست. به طور ناخودآگاه ، کاربران، جستجوی اول در موتورهای جستجو را با کسب و کارهای برجسته مرتبط ترجیح می‌دهند و می‌توان گفت حتی به آن‌ها اعتماد نیز می‌کنند.

حقایق و آمارهای مربوط به فروشگاه آنلاین کتاب

امار راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب

دنیای دیجیتال، فارغ از اینکه مشتریان بالقوه به چه خدمات و محصولاتی علاقه دارند، آن‌ها را وابسته خود می‌کند تا جایی که دیگر حتی میلی به سپری کردن وقت برای خرید سنتی نداشته باشند. مطالعات اخیر نشان داده است که اکثر مصرف کنندگان ، قبل از خرید یک محصول ، به دنبال اطلاعات مربوط به آن در اینترنت هستند. به ویژه در سایت های فروش محصول. چنین داده‌هایی، سیگنال هشدار دهنده ای است برای کسانی که هنوز هم معتقدند سئو برای توسعه تجارت آنها خیلی مهم نیست. اگر چنین کسب و کارهایی به موقع نتوانند نتیجه گیری درستی انجام دهند، در آینده نزدیک آن‌ها دیگر قادر بهرقابت با رقبایخود نخواهند بود و بسیار عقب خواهند ماند.

طبق LSA-Acquisio ،سه چهارم درخواست‌های انجام شده با استفاده از تلفن‌های همراه این اطمینان را می‌دهد که خریداران در عرض ۲۴ ساعت دوباره به فروشگاه اینترنتی کتاب آن‌ها مراجعه می‌کنند و حدود یک سوم این بازدید کنندگان قطعاً چیزی را خریداری می کنند.

روش‌های بازاریابی و تبلیغ به هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب.

بازاریابی فروشگاه اینترنتی کتاب

طرحبازاریابی فروشگاه اینترنتی کتابشما باید شامل یک استراتژی ارتقا شبکه باشد. موارد زیر ترفندهای کلیدیبازاریابی) برای اجرای آن است.:

برای بهبود فروش کتاب در اینترنت، روی استراتژی SEO خود کار کنید

اول از همه ، شما باید اهداف نهایی را که می‌خواهید در نتیجه ارتقا فروشگاه اینترنتی خود به دست آورید ، تعیین کنید. در بازار پروژه‌های مشابه‌ای که وجود دارد را کاوش کنید ، دلیل موفقیت آن دسته از پروژه هایی را که در حال حاضر موقعیت های بالاتری در نتایج جستجو دارند، تعیین کنید. با انجام این کار و به هنگام شروع، شاهد تغیرات کلیدی در بطن کسب و کار اینترنتی خود خواهید بود.

لیستی ازکلمات کلیدیو دامنه مشتریانی که می خواهید به آنها بفروشید را تهیه کنید

لیست کلمات کلیدی در صورت راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب، باید دارای کلیدهایی مانند "خرید آنلاین کتاب" ، "فروشگاه آنلاین کتاب" و غیره باشد. همچنین به میزان پیشرفت خود توجه کنید: در سطح شهر خود، کشور یا جهان. این به شما کمک می‌کند تا با دقت بیشتری به مخاطبی برسید که برای موفقیت در کار خود نیاز دارید.

به سایت خود امتیاز دهید

محتوای وب سایت خود را به طور انتقادی ارزیابی کنید: هرچه دقیق تر ارزیابی کنید ،فروشگاه اینترنتی کتاب شما در آینده موفقیت بیشتری کسب خواهد کرد. علاوه بر نمایش مستقیم دامنه کامل شما، فروشگاه اینترنتی شما باید حاوی محتوای جالبی باشد که کاربران را مجبور کند به طور مداوم به دنبال اطلاعات مربوطه بروند. برایتولید محتوای موثر و جذابشما نیاز به یک وبلاگ بروزرسانی شده دارید که اطلاعات مفیدی را به بازدیدکنندگان القا می‌کند. سایت‌هایی که مطالب در آنها بطور مرتب به روز می‌شود محبوبیت بیشتری در موتورهای جستجو دارند ، بنابراین باید وقت خود را برای پر کردن سایت با اطلاعات مفید اختصاص دهید. برنامه نویسان علاوه بر عناوین، به مقاله‌هایی که اطلاعات مربوط به این صفحات را به موتورهای جستجو می دهند ، برچسب های متا نیز اضافه می کنند که شما باطراحی فروشگاه اینترنتی کتابدر سازیتو قابلیت ویرایش بهینه شده مقالات خود را خواهید داشت.

تغییرات را به طور منظم پیگیری کنید

هر تغییری که در فروشگاه خود ایجاد می‌کنید ، از یک طریق یا دیگری بر رتبه شما تأثیر می‌گذارد. به طور معمول ، تغییرات طی دو هفته اتفاق می افتد ، بنابراین ردیابی پیشرفت ها پس از چند روز از لحظه ایجاد تغییرات به شما نتیجه دلخواه را می‌دهد پس صبور باشید!

نکات قابل استفاده

نکات راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب

عمدتا افرادی که نویسندگان کتاب های مختلف هستند به طور جدی علاقه مند به راه‌ اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب هستند: با استفاده از بستر آنلاین خود ، تنظیم سود حاصل از فروش کتاب‌های خود را برای آنها راحت‌تر می‌کند. اما افرادی که خود نویسنده نیستند بلکه فقط توزیع کننده هستند نیز می‌توانند یک کتابفروشی آنلاین ایجاد کنند. همچنین کسانی هستند که کتاب های خود و همچنین ناشران دیگر را می‌فروشند. صرف نظر از اینکه می‌خواهید به کدام دسته تعلق داشته باشید ، یافتن برخی نکات در مورد راه اندازی کتابفروشی مفید است.

برای وب سایت آینده خود یک برنامه حرفه ای طراحی کنید

فروشگاه اینترنتی کتاب نه تنها از نظر طراحی بلکه از نظر سهولت استفاده نیز باید جذاب باشد. مطلوب است که طراحی با استفاده از رنگهای آرام بخش و پاستلی باشد ، تا توجه اصلی خریدار را از تمرکز بر انتخاب کتاب منحرف نکند. با استفاده از پلتفرم فروشگاه‌ساز سازیتو، از طراحی‌های مینیمال که از رنگ‌های خنثی استفاده شده است، به کار ببرید تا تجربه کاربری مناسبی را برای مشتریان خود ایجاد کنید.

به ساختار سایت، توجه کنید

صفحه محصول فروشگاه اینترنتی کتاب شما قبل از هر چیز باید حاوی کاتالوگ کتاب باشد ، که توسط نویسندگان ، ژانر ادبیات و … به بخشهای مختلف تقسیم شده باشد. در نتیجه اطلاعات مفیدی به مشتریان شما خواهد داد به همین جهت است که جستجو و فیلتر کردن اندازه مهم خواهد بود: این برای آن دسته از کاربرانی است که از قبل دقیقاً می‌دانند چه می‌خواهند خرید برای کسانی که هنوز انتخاب خود را انجام نداده اند ، جستجوی پیشرفته مناسب است: به شما امکان می دهد کتابی را براساس ژانر ، نویسنده ، کلمه کلیدی ، هزینه و غیره انتخاب کنید. شرح کتاب ها ، نظرات کاربران و رای گیری به علاقه بیشتر شما کمک می کند. یا طراحی سایت فروشگاهی کتاب در سازیتو، امکان فیلتر کردن محصولات برای مشتریان شما وجود خواهد داشت.

باراه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب، یکی از مهم‌ترین مواردی که برای صاحبان کسب و کار و مشتریان حائز اهمیت است، انتخاب دسته بندی مناسب با زیر دسته‌های مرتبط است که انتخاب کتاب دلخواه را برای مشتریان، آسان می‌سازد و سفر تکمیل خرید مشتری را بدون دغدغه و اطلاف وقت با موفقیت به انتها می‌رساند.

در مورد ایمنی فروشگاه اینترنتی کتاب خود فراموش نکنید

به محرمانه بودن اطلاعات شخصی کاربران و همچنین امنیت روش‌های پرداخت توجه کنید: این امر به افزایش اعتماد به نفس در فروشگاه شما کمک می‌کند. باساخت سایت فروشگاهیکتاب در سازیتو، از امنیت سایت خود مطمئن باشید و بدون صرف هیچ هزینه‌ای نوار سبز فعال داشته باشید.

مشوق‌ها و پیشنهادهای جذاب، رمز موفقیت شما هستند

تا جایی که ممکن است ، سعی کنید هنگام خرید کالا با هزینه خاص ، تخفیف یا تخفیف خاصی به مشتریان عادی ارائه دهید. پیشنهادات تخفیفی نه تنها به جذب افراد جدید کمک می کند ، بلکه باعث رضایت کاربران وفادار شما نیز می‌شود.با طراحی سایت فروشگاهی کتاب در سازیتو، امکان ایجاد کد تخفیف با اعمال شروط متعدد و مختلف وجود دار که به کمک این ویژگی باعث جلب رضایت هرچه بیشتر مشتریان خود شوید.

همچنین با پیشنهاد کتاب‌های مشابه به مشتریان خود، باعث صرفه‌جویی در زمان آن‌ها نیز کرده‌اید برای اینکار تنها با اضافه کردن یکی از قابلیت‌های طراحی در سازیتو به راحتی این امکان را برای مشتریان خود در صفحات دسته بندی و محصول فراهم سازید.

با استفاده از خبرنامه اینترنتی رشد کنید

شما به عنوان صاحب یک فروشگاه اینترنتی کتاب ، آدرس ایمیل خوانندگان عادی خود را در اختیار دارید. از طریق خبرنامه می توانید مرتباً پیشنهادات تبلیغاتی آینده یا ثبت‌نام را به آن‌ها اطلاع دهید.

ویژگی های ضروری تجارت الکترونیکی برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب

ضرورت‌های فروشگاه اینترنتی کتاب

تجارت در دنیای دیجیتال ویژگی های خاص خود را دارد که استفاده صحیح از آن ، فروشگاه اینترنتی کتاب شما را با هر آنچه که برای توسعه مداوم و گسترش فرصت ها لازم است فراهم می کند. هر صنعت ویژگی های خاص خود را دارد و فروش کتاب نیز از این قاعده مستثنی نیست. ممکن است از قبل با بعضی از آنها آشنا باشید ولی همچنان به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

محتوای استفاده شده در کتاب‌فروشی آنلاین شما باید کاربر پسندانه باشد.

سه چهارم کاربران عادی فروشگاه‌های اینترنتی کتاب ادعا می‌کنند داشتن یک روش ساده برای استفاده از یک سایت بسیار مهم است. بنابراین ، در تلاش برای تکمیل خرید مشتریان خود هستید، نباید سعی کنید به چیزی پیچیده یا بیش از حد فانتزی ارائه دهید. برعکس ، سعی کنید تجربه بازدید کننده با فروشگاه را تا حد ممکن آسان کنید.

سازگاری برای دستگاه های تلفن همراه

میزان معاملات و خرید‌های انجام شده از طریق تلفن همراه تقریباً نیمی از کل تعداد د اینترنتی را تشکیل می‌دهد. با توجه به این نکته، فروشگاه اینترنتی شما باید ریسپانسیو باشد یا به عبارتی با دستگاه‌های تلفن همراه همخوانی داشته باشد که با ساخت فروشگاه کتاب در سازیتو نمایش سایت در نسخه موبایل به مینیمال‌ترین شکل ممکن است.

از تصاویر واقعی و باکیفیت استفاده کنید.

واقعیت این است که عکس‌ها، کالاها را می فروشند ، نه متن ، بنابراین شما باید بر روی تصاویر با کیفیت بالا از محصولات خود ، ترجیحا از زوایای مختلف تمرکز کنید ، تا خریدار بتواند محصول را از طریق صفحه نمایش خود "احساس" کند.

آیتم های مرتبط

چنین عملکردی هم برای شما و هم برای خریداران بالقوه مفید خواهد بود. آنها قادر به خرید چند کتاب جالب و متناسب با علایق آنها خواهند بود و شما درآمد خود را افزایش خواهید داد. به همین جهت با اضافه کردن بخش‌های مرتبط تنها با یک کلیک، محصولات مرتبط در صفحه محصول به نمایش در می‌اید.

نقد های کاربران

عملاً هیچ کاربری وجود ندارد که کالاها را بدون خواندن بررسی اولیه درباره آنها خریداری کنند. مهم است که هم بررسی مثبت و هم منفی وجود دارد ، به طوری که خط بررسی "مصنوعی" به نظر نرسد ، اما مطلوب است که رتبه بندی کتاب از 4 ستاره کمتر نباشد. بازبینی ها فروشگاه شما را "سرزنده تر" کرده واعتماد مشتریرا به شما افزایش می دهند. به هنگام راه اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب، همیشه نظرات کاربران را در نظر بگیرید تا تغییرات کارسازی را به جهت فروش بیشتر در اینترنت اعمال کنید.

پیشنهادهای ویژه

سیستم تخفیف که در بالا به آن اشاره کردیم باعث افزایش مشتری شما ، افزایش درآمد و بهبود سئو سایت شما خواهد شد.

سوالات متداول

غالباً ، افراد در مورد شرایط خرید ،مرجوع ، تحویل و ترمیم محصول خریداری شده خود خود به اطلاعات دقیق تری نیاز دارند. داشتن این بخش به کاربران نشان می دهد شما به آنها اهمیت می دهید. باایجاد ارتباط و تعامل موثر با مشتریانخود، سوالات متداول آن‌ها را یادداشت کنید و آن‌ها را به یک صفحه داخلی تبدیل کنید.

انتخاب پلتفرم مناسب، قدمی اساسی در راه ‌اندازی کسب و کار اینترنتی فروش کتاب است. با استفاده از نکات بالا، راه ‌اندازی فروشگاه اینترنتی کتاب فرایند دشواری به نظر نمی‌رسد، این نکات به شما کمک خواهد گرد که فروش کتاب در اینترنت را افزایش دهید و آوازه برند خود را به گوش همگان برسانید.

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷