فروشگاه ساز رایگان سازیتو
فروشگاه حرفه‌ای خودت رو رایگان ایجاد کن

با سازیتو بدون هزینه و دانش فنی کسب و کار آنلاین خودت رو شروع کن

.sazito.com
ایجاد رایگان فروشگاه
فروشگاه ساز رایگان سازیتو
ورود به مدیریت فروشگاه

اطلاعات فروشگاه را برای ورود به صفحه مدیریت وارد کنید

.sazito.com
ورود به مدیریت فروشگاه
بازیابی کلمه عبور

سرچ کنسول گوگل، با این ابزار قدرتمند بیشتر آشنا شوید

چهارشنبه، ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - نویسنده: رامین تسوجی

سرچ کنسول

اگر قصد دارید عملکرد وبسایتتان را بصورت دقیق تحلیل کنید، گوگل ابزارهای زیادی در اختیار شما قرار داده است. یکی از ابزارهای گوگل که برای تحلیل ترافیک ورودی به وبسایت شما از صفحه سرچ گوگل است، سرچ کنسول نام دارد که اخیرا نسخه جدید آن جایگزین نسخه قدیمی شده است. در این مطلب قصد داریم تا با امکانات، نحوه راه‌اندازی و به کارگیری نسخه جدید این ابزار قدرتمند آشنا شویم.

ایجاد حساب کاربری در سرچ کنسول

برای شروع استفاده از سرچ کنسول، لازم است بر روی این لینک کلیک کنید و با اکانت جیمیل خود وارد شوید. سپس مطابق تصویر زیر بر روی add a new property کلیک کنید.

راه اندازی سرچ کنسول

در این مرحله باید آدرس سایت خود را در فیلد مورد نظر بصورت کامل وارد کنید. دقت کنید که نوع http یا https را صحیح وارد کنید. اگر از سازیتو برای ساخت فروشگاهتان استفاده کرده‌اید، ۲۴ ساعت پس از اتصال دامنه، https فعال خواهد شد و در نتیجه در این فیلد باید آدرس سایتتان را با https وارد کنید.

اضافه کردن سایت به سرچ کنسول

پس از اینکه وبسایت خود را به سرچ کنسول اضافه کردید، لازم است ثابت کنید شما صاحب این وبسایت هستید. سرچ کنسول روش‌های متعددی برای این کار تعیین کرده است. پیشنهاد ما گزینه اول است. با انتخاب این روش یک فایل html دریافت خواهید کرد. این فایل را باید در هاست خود آپلود کنید. در سازیتو کافیست به در پنل مدیریتی وارد صفحه «تنظیمات» شوید و در بخش «تنظیمات گوگل» روی دکمه «انتخاب کنید» کلیک کرده و فایلی که در مرحله قبل دانلود کردید، را آپلود کنید. سپس به سرچ کنسول بازگردید و بر روی دکمه Verify کلیک کنید.

تاییدیه سرچ کنسول

سایت مپ

در مرحله بعد می‌توانید سایت مپ وبسایتتان را به سرچ کنسول معرفی کنید. با وارد کردن آدرس سایت مپ وبسایت به گوگل اعلام می‌کنید که وبسایتتان چه صفحاتی دارد و نقشه سایتتان به چه شکل است. برای پیدا کردن آدرس سایت مپ وبسایت در سازیتو، در پنل مدیریتی به بخش «تنظیمات گوگل» بروید. اگر دامنه را متصل کرده باشید و https برای شما فعال شده باشد، می‌توانید لینک مربوط به سایت مپ را در این قسمت مشاهده کرده و کپی کنید.

تنظیمات گوگل سازیتو

این آدرس را در بخش سایت مپ سرچ کنسول اضافه کنید.

اضافه کردن سایت مپ

بخش عملکرد سرچ کنسول

در بخش عملکرد (Performance) می‌توانید مشاهده کنید که کدام صفحات و کدام کلیدواژه‌ها موجب نمایش شما در صفحه سرچ گوگل می‌شوند. در نسخه قدیمی سرچ کنسول شما قادر بودید آمار ۹۰ روز گدشته را مشاهده کنید ولی در نسخه جدید داده‌های ۱۶ ماه گذشته موجود است. توجه داشته باشید که سرچ کنسول از زمانی که آن را راه‌اندازی کرده‌اید شروع به جمع‌اوری اطلاعات می‌کند و اطلاعات قبل از این تاریخ در دسترس شما نخواهد بود.

بخش عملکرد سرچ کنسول

اگر بصورت منظم در به صفحه عملکرد سر بزنید، متوجه خواهید شد که کدام صفحات نیاز به توجه بیشتر و بهینه‌سازی دارند. در ادامه قسمت‌های مهم این بخش را توضیح خواهیم داد:

  • کلیک

تعداد کلیک‌های کاربران بر روی وبسایت شما در صفحه جستجوی گوگل را در این قسمت می‌توانید مشاهده کنید. با بررسی این عدد می‌توانید ببینید که آیا عنوان صفحه یا توضیحات متای شما مناسب است یا خیر. اگر تنها تعداد افرادی کمی بر روی وبسایت شما کلیک کرده‌اند نشان دهنده این است که وبسایتتان به اندازه کافی در میان سایر نتایج متمایز نبوده است. جایگاه نتیجه شما هم در تعداد کلیک‌ها موثر است. اگر وبسایت شما در ۳ جایگاه نخست قرار داشته باشد، به صورت خودکار تعداد کلیک‌های بیشتری نسبت به نتایج پایین‌تر یا صفحات بعدی خواهد داشت.

  • نمایش

این معیار به شما اعلام می‌کند که کل وبسایت یا یک صفحه خاص از وبسایت چند بار در صفحه نتایج به کاربران نشان داده شده‌است. همچنین می‌توانید میزان نمایش به ازای هر کلیدواژه را هم مشاهده کنید. اگر بر روی هر کلیدواژه کلیک کنید می‌توانید ببینید که با جستجوی آن کلیدواژه کدام صفحه وبسایت شما نمایش داده شده است.

بخش نمایش سرچ کنسول سپس می‌توانید بررسی کنید که آیا انتظار داشتید که همین صفحه با جستجوی این کلیدواژه ظاهر شود یا خیر. اگر پاسخ خیر است باید اقدام به بهینه‌سازی صفحات کنید.

  • متوسط نرخ کلیک

CTR یا نرخ کلیک به شما می‌گوید که چه درصدی از افراد با مشاهده وبسایت شما در صفحه نتایج بر روی آن کلیک کرده‌اند. لازم به ذکر است که حضور در نتایج بالاتر در صفحه جستجو منجر به بالا رفتن نرخ کلیک می‌شوند. با این حال المان‌های دیگری هم در نرخ کلیک تاثیرگذار هستند. به طور مثال، شما می‌توانید توضیحات متای صفحه را بازنویسی کنید و آن را جذاب‌تر کنید. توجه داشته باشید که اگر نتیجه شما در صفحه اول نیست، تغییرات فوق تاثیر چندانی در افزایش نرخ کلیک نخواهد داشت.

  • جایگاه میانگین

آخرین مورد در این صفحه جایگاه میانگین است. این متغیر نشان می‌دهد که برای یک کلیدواژه یا صفحه خاص در بازه زمانی که انتخاب کرده‌اید، به طور میانگین نتیجه چندم در صفحه نتایج بوده‌اید. البته لازم است بدانید که این جایگاه برای افراد مختلف، متفاوت نمایش داده می‌شود و گوگل بر اساس علایق و تاریخچه جستجوی هر کاربر یک نتیجه خاص به وی نمایش می‌دهد اما از این میانگین می‌توانید یک ایده کلی از وضعیت کلیدواژه یا صفحه گرفت.

بخش لینک‌ها

این صفحه از ۴ بخش مختلف تشکیل شده است:

  • لینک‌های خارجی (External Links) نشان می‌دهد که چه تعداد سایت به هر صفحه سایت شما لینک داده‌اند.
  • لینک‌های داخلی (Internal Links) نشان می‌دهد که هر صفحه وبسایت شما چند لینک از صفحات دیگر داخلی دارد.
  • سایت‌هایی به شما لینک داده‌اند (Top Linking Sites) لیست سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند و تعداد لینک‌های هر یک را نمایش می‌دهد.
  • متن لینک (Top Linking text) لیست عبارات یا انکرتکست‌هایی که با آن عبارات به سایت شما لینک داده شده را می‌توانید مشاهده کنید.

در این مطلب موارد مهم و ضروری در سرچ کنسول را بررسی کردیم. با اجرا و به کارگیری صحیح این ابزار می‌توانید جایگاه وبسایتتان را در صفحه نتایج گوگل برای کلیدواژه‌های مختلف بهبود بخشید و ترافیک وبسایتتان را افزایش دهید. لازم به ذکر است که در فروشگاه‌هایی که توسط سازیتو ساخته می‌شوند، ساختار بهینه برای سئو رعایت شده‌است و پس از ساخت وبسایت اگر محتوای مناسبی در وبسایتتان قرار دهید، در مدت زمان کم�� آن را در صفحات اول جستجوی گوگل مشاهده خواهید کرد. اگر هنوز فرایند ساخت وبسایت فروشگاهی را شروع نکرده‌اید، ایمیلتان را در باکس زیر وارد کنید.

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷