فروشگاه ساز رایگان سازیتو
فروشگاه حرفه‌ای خودت رو رایگان ایجاد کن

با سازیتو بدون هزینه و دانش فنی کسب و کار آنلاین خودت رو شروع کن

.sazito.com
ایجاد رایگان فروشگاه
فروشگاه ساز رایگان سازیتو
ورود به مدیریت فروشگاه

اطلاعات فروشگاه را برای ورود به صفحه مدیریت وارد کنید

.sazito.com
ورود به مدیریت فروشگاه
بازیابی کلمه عبور

مزایای فروشگاه‌های اینترنتی نسبت به مارکت‌پلیس‌ها

شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۸ - نویسنده: پوریا رستمی

marketplace vs e-commerce

توسعه‌ی کسب‌وکار به سمت فروش در فضای وب، دو راه‌کار دارد. اولین راه‌کار فروش در بستر وب‌سایت شخصی و دومین راه‌کار استفاده از محیط یک مارکت‌پلیس (Market place) مثل دیجی‌کالا و باسلام است. در این مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت، که چرا می‌بایست ضمن حضور در مارکت پلیس‌ها، وب‌سایت شخصی کسب‌وکار خود را نیز راه‌اندازی کنیم.

فروش به‌واسطه وب‌سایت تحت عنوان مدل کسب‌وکار مستقیم شناخته می‌شود، در مقابل حضور در مارکت‌پلیس‌ها مدل کسب‌وکار غیر مستقیم نام دارد. در مدل مستقیم، شما وب‌سایت خود را راه‌اندازی می‌کنید و به‌واسطه‌ی آن مستقیما با مشتری‌های خود در تعامل خواهید بود، اما در مدل غیر مستقیم، محصولات شما در بستر یک وب‌سایت شخص ثالث به فروش خواهند رفت. هر دو مدل، معایب و مزایای خود را دارند. در ادامه به بررسی این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

مقدار کار و سرمایه‌ی اولیه

راه‌اندازی یک وب‌سایت شخصی در وحله‌ی اول مستلزم تلاش و سرمایه‌ی اولیه بیشتری به‌نسبت فروش در بستر یک مارکت‌پلیس است. اگر قصد حضور در یک مارکت‌پلیس را دارید، تنها کاری که باید کرد لیست کردن محصولاتتان در وب‌سایت آن است. ضمن این‌که به‌واسطه‌ی بازدیدکنندگانی که مارکت‌پلیس‌ها دارند، دیگر نیازی به تبلیغات چندانی برای جذب مشتری نخواهید داشت. از طرفی دیگر، فرآیند راه‌اندازی یک وب‌سایت فروشگاه اینترنتی نیازمند فعالیت‌های بسیاری مثل طراحی، اضافه کردن محصول و توضیحات، تبلیغات، بازاریابی و… است.

کنترل

وقتی به‌واسطه وب‌سایت شخصی‌تان اقدام به فروش محصولات می‌کنید، کنترل کاملی به شکل طراحی آن، نوع تجربه‌ای که مشتری در فرآیند خرید با آن روبه‌رو می‌شود، نحوه‌ی بازاریابی و… دارید. شما همچنین می‌توانید در بستر وب‌سایت اقدام به اطلاع‌رسانی نسبت به محصولات جدید خود کنید. وبلاگ نیز به شما این امکان را می‌دهد که به‌شکل غیر مستقیم با مشتری‌های خود تعامل داشته باشید. همه‌ی مواردی که اعلام شد، در محیط مارکت‌پلیس‌ها شدنی نیستند! در واقع باید گفت هیچ‌گونه برندسازی‌ای در روند همکاری با یک مارکت‌پلیس وجود ندارد. همچنین، در صورتی که مارکت‌پلیس مورد نظر سیاست‌های کاری خود را تغییر دهد، امکان از دست رفتن مشتریان شما وجود دارد.

رقابت

وقتی یک مارکت‌پلیس اقدام به فروش کالای شما از یک فروشنده‌ی دیگر نیز کند، فرآیند حضور و فروش در این محیط منجر به رقابت خواهد شد. حتی اگر محصول شما به نسبت محصولات دیگر متفاوت‌ باشد، در صورتی که مارکت‌پلیس مورد نظر محصول شما را تبلیغ نکند، امکان این‌که یک مشتری بالقوه از شما خرید نکند وجود دارد. در مقابل اگر یک وب‌سایت فروشگاه اینترنتی شخصی داشته باشید، علاوه بر معرفی مفصل محصول خود، قادر خواهید بود هر طور که لازم است به تبلیغ آن بپردازید.

سوددهی

با فروش در بستر مارکت‌پلیس‌ها می‌بایست درصد مشخصی از سود خود را در قالب کمیسیون به آن پرداخت کنید. اما در مدل فروشگاه شخصی، تمام سود فروش، به جیب خودتان می‌رود.

شکل‌‍دهی یک پایگاه وفادار

بزرگ‌ترین عیب مارکت‌پلیس‌ها، محدودیت در شکل‌دهی ارتباط فروشندگان و مشتری‌ها با یکدیگر است. این محیط در اکثر مواقع بدون هیچ معیاری، محصولات مختلف را نشان می‌دهد. در این صورت امکان این‌که فروشگاه شما در شمار بسیار رقبایتان، ناپدید شود بسیار بالا می‌رود. اما در صورتی که یک وب‌سایت شخصی داشته باشید، قادر به شکل‌دهی یک پایگاه وفادار از مشتری‌هایتان خواهید بود که نرخ خرید مجددشان نیز چند برابر است.

در نهایت باید گفت، اگر قصد توسعه‌ی کسب‌وکار خود به سوی فضای آنلاین را دارید، این را هم درنظر داشته باشید که راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی شخصی از الزامات به شما می‌رود. نکاتی که در مقاله‌ی فوق بررسی کردیم، تنها گوشه‌ای از مزیت‌های یک فروشگاه اینترنتی شخصی نسبت‌ به یک مارکت پلیس هستند.

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷