زمان مطالعه ۷ دقیقه

چهار ویژگی مهم در طراحی لوگو

چهار ویژگی مهم در طراحی لوگو

می‌دانیم که لوگو در اولین برداشت تصویری واضح، ساده، به یاد ماندنی و به دور از بی‌نظمی‌ می‌باشد. لوگو، چهره‌ی برند شما است پس باید با قدرت ظاهر شود. اما طراحی چنین لوگوی تاثیرگذاری آسان نیست. این امر نیازمند صرف زمان و تفکر و در نتیجه داشتن استراتژی پیش از طراحی است. اما خبر خوب این که اگر خود شما مؤسس کسب و کار خود هستید و از ابتدای راه به جزئیات پشت پرده آن آگاهید، بینش مورد نیاز برای پرورش و ایجاد لوگوی مورد نظرتان را خواهید داشت. لوگو یکی‌ از مهم‌ترین المان‌های بصری در طراحی سایت فروشگاهی است در ادامه به چهار نکته که در طراحی لوگو باید به آن توجه کنید، اشاره می‌کنیم.

می‌دانیم که لوگو در اولین برداشت تصویری واضح، ساده، به یاد ماندنی و به دور از بی‌نظمی‌ می‌باشد. لوگو، چهره‌ی برند شما است پس باید با قدرت ظاهر شود. اما طراحی چنین لوگوی تاثیرگذاری آسان نیست. این امر نیازمند صرف زمان و تفکر و در نتیجه داشتن استراتژی پیش از طراحی است. اما خبر خوب این که اگر خود شما مؤسس کسب و کار خود هستید و از ابتدای راه به جزئیات پشت پرده آن آگاهید، بینش مورد نیاز برای پرورش و ایجاد لوگوی مورد نظرتان را خواهید داشت. لوگو یکی‌ از مهم‌ترین المان‌های بصری در طراحی سایت فروشگاهی است در ادامه به چهار نکته که در طراحی لوگو باید به آن توجه کنید، اشاره می‌کنیم.

۱- طراحی باید جوهره‌ی کار شما را به مخاطب منتقل کند

لوگوی شما باید صادقانه و به‌‌سرعت تأثیری از هویت کسب‌ و کار شما ارائه دهد. تفاوت و ویژگی متمایز برند شما را منتقل کند. لوگویی که بر پایه‌ی انتقال اعتماد طراحی شود، تاثیر خود را بر مخاطب گذاشته و اعتماد متقابل را در مخاطبانش ایجاد خواهد کرد. پس پیش از ورود به دریای وسیع طراحی‌ لوگو، به‌طور کامل برند خودتان را بشناسید. اگربه اندازه کافی به ارزش‌ها و مشخصات برند خودتان فکر نکرده‌اید، حالا وقت این کار رسیده است. ساختن هویتی برای برند یا نام تجاری خود که مخاطب با آن ارتباط برقرار کند، در مسیر طراحی لوگو به شما کمک می‌کند. در ابتدا شما لوگو را برای انتقال جوهره‌ی برندتان طراحی می‌کنید اما رسالت لوگو به همین جا ختم نمی‌شود. لوگوی خود را برای مشتری‌های مورد نظر خود طراحی کنید. درک صحیح از تارگت مارکت یا جامعه‌ی هدف فروش تاثیر به سزایی در رویکرد طراحی لوگو خواهد داشت. آلینا ویلر نویسنده‌ی کتاب طراحی هویت برند، در رابطه با برند آمازون می‌گوید: فلش نارنجی رنگ کشیده شده در زیر نام آمازون در این لوگو، شبیه یک لبخند است و گویای سرویسدهی و پشتیبانی صمیمانه و آسان این برند است. همچنین وصل کردن حرف a به z که در واقع وصل کردن اولین حرف حروف الفبای انگلیسی به آخرین حرف آن است، نشان‌دهنده جامعیت فروش محصول در این برند است. یعنی همه چیز را در آمازون می‌توان خرید.

لوگوی سایت آمازون

این لوگو یک بازنمایش فوق العاده از ارزش‌هایی است که برند آمازون برای مشتریان خود در نظر گرفته است.

۲- انتخاب یک سبک مناسب

انتخاب سبک یا استایل لوگو، یکی از اولین تصمیماتی است که باید در زمان طراحی آن گرفت. حالا به طور خلاصه به پنج سبک مختلف در لوگو‌ها می‌پردازیم تا ساده‌تر سبک خود را پیدا کنید.

کلمات کلیدی

این دسته از لوگو‌ها به طور اختصاصی لوگوشان متشکل از متن، و علی‌الخصوص یک کلمه کلیدی برند است. این سبک می‌تواند یک انتخاب عالی برای شروع بیزینس شما باشد. از آن جا که شناخته شدن نام برند برای صاحبان آن تجارت بسیار حائز اهمییت است، پس تمرکز کامل بر روی نام کسب و کار به دور از بی نظمی و باعث ماندگاری آن اسم در ذهن بیننده است. برای داشتن این سبک لوگو کافیست یک فونت و رنگ جذاب و مناسب و همراستا با شخصیت برندتان انتخاب کنید.

لوگوی برند اورئو و ویرجین

نشان تجاری

اگر شما می‌توانید بدون استفاده از کلمات و با استفاده از یک تصویر یا نماد برند خود را تصور کنید، این سبک می‌تواند برای شما مناسب باشد. لوگو‌هایی که با این سبک پیش رفتند معمولاً بیشتر با جهان در ارتباط هستند. چرا که به راحتی از طریق یک نماد قابل شناسایی هستند. بسیاری از برند‌های مطرح امروز جهان، با یک نماد ترکیبی برای لوگو کار خود را آغاز کرده و از ترکیب متن و تصویر برای لوگو دست برداشته‌اند. گاهی نزدیک بودن یک نشان تجاری به تصاویری که جامعه‌ی هدفش هر روز پیش روی خود می‌بینند باعث یادآوری و ماندگاری بیشتر در ذهن مخاطب خواهد شد.

لوگوی برند مایکروسافت، تارگت و جنرال موتور

نشانه‌ی ترکیبی

لوگوی ترکیبی انعطاف‌پذیری بیشتری در ماندگار سازی نام تجاری برند در کنار تصویر یا نمادی از آن کمپانی به صاحبان کسب و کار می‌دهد. این سبک به شما این توانایی را می‌دهد که علاوه بر تعریف کردن داستان خود در یک تصویر، نام تجاری خود را نیز در کنار آن داشته باشید. به گزارش دابرین مارکتینگ ۵۶ درصد از صد کمپانی برتر جهان از این سبک استفاده می‌کنند.

لوگوی برند آدیداس، ان بی سی و شل

نشانه ترکیبی پیشرفته

همچون سبک ترکیبی، این سبک از لوگو نیز می‌تواند همزمان نماد و نوشته‌ را با هم داشته باشد. با این تفاوت که معمولاً با استفاده از حروف متن در داخل طرح نماد استفاده می‌شود. طراحان معمولاً برای چنین لوگو‌هایی آن‌ها را همچون یک مهر یا نشان شبیه‌سازی . طراحی می‌کنند. این سبک از لوگو به دلیل داشتن جزئیات و لزوم قرارگیری متن در داخل شکل مورد نظر، از انعطاف کمتری برخوردار است. اگر تصمیم داشتن چنین سبکی از لوگو گرفتید، پیش از هر چیز مطمئن شوید که لوگوی شما به قدری تطبیق‌پذیر باشد که با کوچک شدن اندازه‌ی لوگو برای مصارفی چون عکس پروفایل، از مفهوم و قابل درک بودن لوگو کم نشود.

لوگوی برند استارباکس و پارامونت

حروف اختصاری

این دسته شامل طرح‌هایی است که بخشی از نام برند به طور خلاصه شده در طراحی لوگو قرار بگیرد. این سبک برای کسب‌ و کارهایی با نام تجاری طولانی بسیار مناسب است. چرا که با خلاصه شدن نام تجاری هم تصویری مخصوص از آن در ذهن باقی می‌ماند هم به نحوی خلاصه‌ای از نام شرکت را می‌شناسد. از آن جا که بیشتر تمرکز بر حروف الفبا می‌باشد، از فونت‌های ویژه‌ای در آن به‌ کار می‌رود.

لوگوی برندهیولت پاکارد معروف به اچ پی، کوکو شنل وجنرال الکتریک

۳- نام تجاری کسب و کار

یک لوگوی قدرتمند داستان کاملی را تنها با یک تصویر برای مخاطب بازگو میکند. هر چند برند‌های بزرگ می‌توانند از سبک دوم بیان شده در بالا یعنی مارک تجاری استفاده کنند و با آن به موفقیت برسند اما برای کسب‌ و کارهای کوچک این سبک پیشنهاد نمی‌شود. برچسب‌ها، آدرس‌های کمپانی و راه‌های ارتباطی بعضی از امکاناتی هستند که نیازی به بودنشان در لوگو نیست. در بسیاری از مواقع می‌توان این اطلاعات را به عنوان عنصری جدا قرار داد اما باید توجه داشت که لوگو می‌بایست ساده، منظم و به دور از اطلاعات اضافی و کم اهمییت باشد.

۴- پالت رنگی خود را داشته‌باشید

رنگ‌ها اطلاعات بسیاری از برند شما ارائه می‌دهند. درواقع مطالعات colorcom نشان می‌دهد که وجود یک رنگ خاص تا ۸۰ درصد تشخیص یک برند را افزایش می‌دهد. ذهن انسان نسبت به رنگ‌ها به نحوی سازمان دهی شده رفتار می‌کند. به دلیل این توانایی رنگ‌ها در اثرگذاری بر رفتار و احساسات، باید با توجه به علایق و سلایق مخاطب هدف شما انتخاب شود. با داشتن اندکی دانش درباره‌ی روانشناسی رنگ‌ها و این که چه ترکیب رنگی‌ای را برای لوگو خو انتخاب کنیم، شما می‌توانید بعضی از کلمات و نکات کلیدی هویت برند خود را به‌وسیله رنگ صحیح برجسته کنید تا در ذهن مخاطبین ثبت شود.

لوگوی برند تاید،سرویس پارسل و ناسا

یک لوگوی تاثیرگذار باید به نحوی طراحی شود که شخصیت برند شما را بیان کند. سبک منتخب می‌بایست با هویت کسب و کار، نام تجاری و پالت رنگ انتخابی شما سازگار باشد. صرف زمان و فکر برای تصمیم گیری در این زمینه، اثر خود را در طولانی مدت نشان می‌دهد. با افراد دانا و هوشمند در این زمینه مشورت کنید، و تصمیماتی با تاثیر ماندگار بگیرید.