چه شعاری(اسلوگان) برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟(اینفوگرافیک)

سه‌شنبه، ۲۸ امرداد ۱۳۹۹ - نویسنده: غزاله بنی اسد

نحوه انتخاب شعار

شعار(اسلوگان) چیست؟

در حوزه کسب و کار، شعار یک عبارت یا مجموعه‌ی کوچکی از واژه‌ها است که با روش‌هایی خاص، شرکت یا محصولات شما را به دیگر افراد معرفی می‌کند. بنا بر گفته‌ی سایت کارآفرینان، شعار، دایرةالمعارف کسب و کار‌های کوچک است. در بسیاری از جهات، شعار مثل، خلاصه اهداف و ارزش یک شرکت است .کمپانی‌ها به همان دلیل که لوگو برای خود انتخاب می‌کنند به همان دلیل هم شعار در نظر می‌گیرند. به هنگام تبلیغ درحالی که لوگو‌ها، نماینده تصویری یک برند هستند، شعار‌ها، نماینده‌ی صدای یک برند هستند. هر دو مورد توجه مشتریان را بیشتر از نام برند یا محصول به خود جلب می‌کند. همچنین راحت‌تر به خاطر سپرده می‌شوند و به یاد ماندنی‌تر هستند. استفاده از شعار درطراحی سایت فروشگاهیخود و دیگر روش های تبلیغاتی باعث ماندگاری بیشتر نام برند شما می‌شود؛ اما چه اهدافی باعث انتخاب یک شعار مناسب می‌شود را به مراتب بررسی خواهیم کرد.

هدف از انتخاب شعار چیست؟

هدف از انتخاب شعار،باقی گذاشتن سرنخی از پیام برند، در ذهن مشتریان است؛ حتی اگر آن‌ها از تبلیغات شما هیچ چیز را به خاطر نسپارند، ممکن است شعار شما را به یاد آورند.

چه چیزی عامل یک شعار خوب است؟

بر اساسHowStuffWorks، یک شعار مناسب باید تمام صفات زیر را دارا باشد:

به یاد ماندنی باشد.

آیا شعار شما به راحتی و به سرعت قابل تشخیص است؟ آیا افراد فقط با چند ثانیه، آن را به خاطر می‌سپارند؟ چند واژه قدرتمند ولی کوتاه، تاثیر عمیقی در هر تبلیغ،ویدیو، پوستر‌ها و یا کارت‌های بیزینسی دارد.

شامل مزیت‌های کلیدی باشد.

تا به حال این جمله را شنیده‌اید که می‌گوید:صدای جلز و ولز کبابو بفروش نه سیخ!این به این منظور است که مزیت‌ها را باید بفروشید نه ویژگی‌ها را. برند‌های مطرح در انتخاب کردن یک شعار مناسب این مورد را به‌خوبی اعمال می‌کنند. یک شعار مناسب، مزیت محصولات و شرکت را برای مخاطبان شفاف می‌سازد.

برند‌ها را متمایز می‌کند.

چه چیزی برند شما را با دیگر برند ها متمایز می‌سازد؟ نقاط تفاوت خود را شناسایی کنید و با استفاده از این نکات، شعار خود را نسبت به دیگر برند‌ها، منحصر بفرد و تاثیرگذار سازید.

احساسات مثبتی را به برند منتقل کند.

بهترین شعار‌ها از کلماتی بهره برده‌اند که مثبت و خوشبینانه هستند. برای مثال به شعار مزمز دقت کنید، هم مزه‌ی هر لحظه. تگ لاین‌ها باید احساس خوبی را به مخاطبان القا کنند.

تفاوت بین تگ لاین و شعار

اگرچه هر دوی این مضمون‌ها معنایی تقریباً مشابه دارند، ولی هردوی آن‌ها دارای هدفی کاملا متفاوت هستند. طبق تعریفی که از شعار در سایت کارآفرینان نقل شده است، شعار، کمپانی و محصولات را به دیگران معرفی می‌کند. اما تگ لاین‌ها به نحوه موقعیت شرکت، در صنعت مورد فعالیت می‌پردازد.

یکشعارشامل انگیزه و هدف شرکت ، ارزش‌هایی که به پای آن می‌ایستد و حتی نحوه کمک به مشتریان در کمپین‌های فردی که شرکت‌ها ممکن است در راستای ایناهدافحرکت کنند، است. شعار‌ها می‌توانند، از تگ لاین‌ها طولانی تر باشند.

تگ لاین، کنایه یا مزاحی است که تصویر برند شما را در ذهن مخاطبان تداعی می‌کند. تگ لاین ‌ها مشتریان را قادر می‌سازد تا با نشاط و علاقه بیشتری با شرکت شما تعامل برقرار کنند. تگ‌لاین باید به گونه‌ای انتخاب شود که وقتی تگ‌ لاین را میبینید، انگار کمپانی را مشاهده کرده‌اید.

در تبلیغات رسمی تگ‌لاین‌ها بیشتر در کنار لوگو شرکت‌ها قرار دارند و بیشتر از شعار، برای فرایند آگاهی از برند قابل تشخیص هستند. شعار‌ها ارزش یک کمپانی هستند و رشد و تکامل شرکت را نمایان می‌سازند. یک شرکت لزوماً، نیازمند ارتقای هر دوی این موارد نیست، با یک تگ لاین قابل تشخیص هم روند موفقیت‌امیزی را سپری می‌کند. اما با رشد توسعه کسب و کارتان و تولید محصولات جدید و شناسایی مشتریان نوظهور، شاید به دنبال یک شعار برای کمپین خود باشید تا چشم‌انداز ‌های شما را به خوبی بیان کند.

چگونه شعارتبلیغاتی مناسبی داشته باشیم

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷