فروشگاه ساز رایگان سازیتو
فروشگاه حرفه‌ای خودت رو رایگان ایجاد کن

با سازیتو بدون هزینه و دانش فنی کسب و کار آنلاین خودت رو شروع کن

.sazito.com
ایجاد رایگان فروشگاه
فروشگاه ساز رایگان سازیتو
ورود به مدیریت فروشگاه

اطلاعات فروشگاه را برای ورود به صفحه مدیریت وارد کنید

.sazito.com
ورود به مدیریت فروشگاه
بازیابی کلمه عبور

چگونه محصولات فروشگاه را قیمت‌گذاری کنیم؟

یک‌شنبه، ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - نویسنده: حدیث ریاحی

چگونه محصولات فروشگاه را قیمت‌گذاری کنیم؟

یکی از تصمیمات اساسی برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین قیمت‌گذاری محصولات است، به این دلیل که روی همه جوانب کسب و کار شما تاثیرگذار خواهد بود. قیمت محصولات، یک عامل تعیین کننده برای جریانات مالی شما و حاشیه سود‌تان است و به همین دلیل قیمت‌گذاری در ابتدای فروش ممکن است برایتان دشوار باشد. بهترین روش انتخاب قیمت محصولات، تجربه کردن آن با مشتریان واقعی است، ولی از کجا شروع کنیم؟ در ادامه به جواب این سوال خواهیم پرداخت.

وقتی برای پیدا کردن جواب این سوال به جستجو می‌پردازید، به سیاهچاله‌ای از مقالات و کتاب‌ها و پیشنهادات خواهید افتاد، چون قیمت‌گذاری به عوامل متعددی مثل نوع محصول، امور مالیاتی و… بستگی دارد. قیمت‌گذاری یک تصمیم استراتژیک کلیدی است که باید برای کسب و کارتان بگیرید، که هم علم است و هم هنر. اگر در تلاش هستید که محصولات خود را قیمت‌گذاری کنید، یک راه نسبتا سریع و راحت این است که یک قیمت پایه برای شروع در نظر بگیرید و بعد آن را بر اساس تجربیات خود تغییر دهید. برای قدم اول همه هزینه‌هایی که از زمان تولید یا خرید محصول به علاوه حمل و نقل آن پرداخته‌اید را در نظر بگیرید و حاشیه سود خود را به آن اضافه کنید. این قیمت می‌تواند قیمت پایه محصول شما باشد.

چرا این روش جواب میدهد؟

مهم‌ترین اساس قیمت‌گذاری این است که باعث پایداری کسب و کار شما شود. اگر قیمت محصولات شما کمتر یا بیشتر از حد منطقی باشد، رشد و گسترش کسب و کارتان چالش برانگیز خواهد شد. فاکتورهای مهم دیگری برای قیمت‌گذاری وجود دارد که باید در نظر بگیرید. مثلا اینکه قیمت‌گذاریتان در مقایسه با رقیبان چگونه است؟ استراتژی قیمت‌گذاری شما چیست؟ انتظارات مشتری‌هایتان چیست؟ اما قبل از اینکه نگران این موضوعات باشید باید مطمئن شوید قیمت پایه درستی انتخاب کرده‌اید.

چگونه یک قیمت مناسب محاسبه کنیم؟

برای اینکار لازم است ۳ قدم ساده بردارید.

برای هر محصول هزینه‌های متغیر را اضافه کنید

اولین و مهم‌ترین قدم این است که همه هزینه‌هایی که از ابتدا برای خرید اولیه یا تولید محصول کرده‌اید تا زمانیکه این محصول آماده ارسال شده است را بدانید.

اگر شما محصولاتتان را سفارش می‌دهید، یک جواب ساده برای پیدا کردن قیمت هر یک محصول دارید. که این مبلغ هزینه به حساب می‌آید.

اگر محصولتان را می‌سازید، لازم است کمی دقیق‌تر به مجموعه مواد خام خود بیاندازید. این مجموعه چقدر برای شما هزینه داشته؟ و شما با این مقدار از مواد خام چند عدد محصول می‌توانید تولید کنید؟ این رقم، مبلغ هزینه است. اما نباید فراموش کنید زمانی که برای کسب و کارتان می‌گذارید نیز با ارزش است. برای قیمت‌گذاری زمانتان، یک نرخ ساعتی که می‌خواهید از کارتان بدست آورید، تعیین کنید و بعد آن را به تعداد محصولاتی که در آن زمان می‌توانید بسازید تقسیم کنید. برای گذاشتن یک قیمت مناسب مطمئن شوید که هزینه‌های زمانی را شامل کنید چون زمان ارزشمند است.

حاشیه سود را اضافه کنید

وقتی یک عدد کلی برای هزینه‌هایی که برای محصولتان کرده‌اید بدست آوردید، باید مقدار سود منطقی را به آن اضافه کنید. فرض کنیم شما ۲۰٪ سود برای خود در نظر گرفته‌اید، وقتی شما این درصد را در نظر می‌گیرید باید ۲ چیز را به یاد داشته باشید اول اینکه شما هنوز هزینه‌های ثابت خود را حساب نکرده‌اید و باید بیشتر از مبلغی که حساب کرده‌اید هزینه کنید. دوم اینکه باید از قیمت‌های بازار کار خود مطلع باشید و مطمئن شوید که حدود قیمت، همچنان کمتر از قیمت مورد قبول بازار کاری محصولتان باشد. اگر قیمت شما ۲ برابر رقیبانتان باشد، ممکن است فروشتان بسته به نوع محصولی که ارائه می‌کنید با چالش همراه شود.

ایجاد فروشگاه آنلاین رایگان با قیمت‌گذاری محصول

حالا برای محاسبه‌ی قیمت آماده‌اید. مبلغ کلی هزینه‌های خود را تقسیم بر ۱ منهای درصد حاشیه سود مورد نظرتان به صورت اعشاری کنید. یعنی برای حاشیه سود ۲۰٪ که اعشاری آن ۰.۲ است، مبلغ کلی هزینه‌های خود را تقسیم بر ۰.۸ کنید.

20,000 / (1 - 0.2) = 25,000 -> قیمت نهایی با ۲۰٪ سود

هزینه‌های ثابت را فراموش نکنید

مبلغی که حساب کردیم تنها هزینه‌ی شما نخواهد بود. هزینه‌های ثابت شامل هزینه‌هایی است که شما مجبور به پرداخت آنها هستید، چه ۱ عدد محصول بفروشید چه ۱۰ عدد. این مبلغ قسمت مهمی از هزینه‌های شماست و هدف از قیمت‌گذاری این است که با فروش محصولات همه‌ی این هزینه‌ها را پوشش دهیم. وقتی برای هر محصول یک قیمت انتخاب می‌کنید، فهمیدن این که هزینه‌های ثابت شما اضافه شده می‌تواند سخت باشد. ساده‌ترین راه برای رسیدن به این موضوع این است که همه اطلاعات راجع به هزینه‌ها و تعداد آن‌ها را در یک صفحه وارد کنید. این روش به شما کمک می‌کند یک تصمیم آگاهانه راجع به قیمت محصول بگیرید تا هم هزینه‌های ثابت را در بگیرید و هم یک قیمت رقابتی و معقول باشد.

امتحان و تکرار کنید

اجازه ندهید ترس از انتخاب قیمت اشتباه شما را از شروع فروشتان باز دارد. قیمت‌گذاری چیزی است که همراه کسب و کار شما رشد پیدا خواهد کرد. تا زمانیکه قیمت شما هزینه‌هایتان را پوشش دهد و مقداری سود برای شما داشته باشد می‌توانید به امتحان کردن قیمت‌های دیگر ادامه دهید. با استفاده از این رویکرد شما می‌توانید نسبت به قیمتی که مشخص کرده‌اید اعتماد بنفس داشته باشید. چون مهم‌ترین چیز در مورد قیمت‌گذاری این است که به پایداری کسب و کار شما کمک کند و بتوانید در آینده با شروع کار یا ارائه محصول جدید از بازخوردها و اطلاعاتی که از مشتریان می‌گیرید به یک ثبات در استراتژی قیمت‌گذاری محصولات خود برسید.

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷