کسب‌وکار در اصفهان و مزیت‌های بی‌نظیر سرمایه‌گذاری در این شهر تاریخی

شنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - نویسنده: پگاه اردلان

اصفهان

شهر اصفهان از دیرباز مهد کسب‌وکارها و صنایع مختلف در ایران بوده است. این شهر دارای بازارهای سنتی و قدیمی است که از سال‌ها قبل، کسب‌وکارهای زیادی در آن‌ها فعالیت می‌کنند. نقطه آغاز شکوفایی گسترده این کسب‌وکارها نیز در عصر صفویه و همزمان با دورانی بوده است که اصفهان به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد. در سال‌های اخیر، راه‌اندازی یک کسب‌وکار در اصفهان به دلیل وجود شرکت‌های بزرگ صنعتی کار نسبتا سختی بوده و معمولا کسب‌وکارهای نوپا، نمی‌توانستند در برابر غول‌های بزرگ صنعتی رقابت کنند.

امروزه مجددا توجه به صنایع و کسب‌وکارهای خصوصی بیشتر شده و این امر به رونق اقتصادی استان اصفهان کمک کرده است. همچنین با ظهور و توسعه اینترنت در ایران، استارت آپ‌های زیادی با استفاده از پتانسیل‌های بالای درآمدزایی در این شهر، ایجاد شده‌اند و سودآوری مناسبی دارند.

رونق کسب‌وکار در اصفهان به کمک محصولات و صنایع دستی

اصفهان یکی از شهرهایی است که بیشتر مردم آن درآمد خود را از طریق فروش صنایع دستی به دست می‌آورند. این صنایع شامل قالی‌بافی، میناکاری، ملیله‌دوزی، فلزکاری، مینیاتور، سفالگری، فرش، قلمکاری، کاشی‌سازی، نقره‌سازی و غیره شده و هر کدام نیاز به نیروی کار زیادی دارد. صنایع دستی در عین حالی که هنر و فرهنگ ایرانی را به جهانیان نشان می‌دهد، افراد زیادی را از بیکاری نجات داده و نرخ بیکاران را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داده است. اگر بخواهیم به صورت آماری به این قضیه نگاه کنیم متوجه می‌شویم که رونق صنایع دستی تا چه میزان رشد اقتصادی اصفهان را افزایش داده است.

صنایع دستی

امروزه دامنه صنایع دستی در استان اصفهان بسیار گسترده شده است؛ به گونه‌ای که بیش از 400 هزار نفر نیروی کار در این زمینه فعالیت دارند. مسئله‌ای که میزان کسب‌وکار در اصفهان را بسیار رونق بخشیده و به اقتصاد شهر کمک کرده است. طبق آمار به دست آمده از مجموع 602 رشته صنایع‌دستی در جهان، 299 مورد آن مربوط به کشور ایران بوده که از این تعداد 196 رشته متعلق به شهر اصفهان است. آماری خیره کننده که 60 درصد از تولید صنایع‌دستی کشور را دربر می‌گیرد.

مزایا و فرصت های کار در استان اصفهان

استان اصفهان با توجه به شرایط اقلیمی در حوزه کسب‌وکار به 3 بخش صنعت و معدن، کشاورزی و خدمات گردشگری تقسیم می‌شود. هر کدام از این بخش‌ها دارای مزایا و شرایط منحصربفرد خود هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

کشاورزی

بخش کشاورزی استان موجب رونق کسب‌وکار در اصفهان شده و افراد بسیاری از این فرصت برای درآمدزایی‌های کلان بهره برده‌اند. از مزیت‌های کشاورزی در اصفهان می‌توان به تولید محصولات باغی شامل انار و سیب اشاره کرد که میزان مصرفی آن در جامعه به طور قابل ملاحظه‌ای بالا است. تولید انبوه سیب و انار به لطف آب و هوای مطلوب این شهر بوده و بسیاری از سرمایه‌داران با خرید زمین‌های کشاورزی توانسته‌اند با اشتغال‌زایی به اقتصاد استان کمک کنند. همچنین برخی از محصولات نیز در گلخانه کشت می‌شوند که این امر به صرفه‌جویی درآب بسیار کمک کرده است.

صنعت و معدن

همانطور که می‌دانید استان اصفهان یکی از مناطق صنعتی کشور بوده و کارخانه‌های صنعتی بسیاری را در خود جای داده است. بیشتر این کارخانه‌ها با تولید کانی‌های غیر فلزی و سنگ‌های تزئینی باعث شده‌اند تا بسیاری از کارگاه‌های صنعتی اقدام به ساخت محصولات تزئینی کرده و درآمد خوبی از این راه کسب کنند. استان اصفهان همچنین در زمینه تولید عرقیات و عطر پیشتاز بوده و بسیاری از نیروهای انسانی در کارخانه‌های عطرسازی و عرقیات مشغول به کار هستند. شهر کاشان نیز یکی از مراکز مهم در تولید گلاب کشور است و با صادرات گلاب به کشورهای همسایه، اقتصاد کشور را رونق بخشیده. اگر قصد فعالیت اقتصادی در اصفهان را دارید، بهتر است قبل از شروع با مشاوران حرفه‌ای در زمینه کسب‌وکار مشورت کنید.

استان اصفهان

خدمات گردشگری

یکی دیگر از موقعیت‌های ویژه برای ایجاد کسب‌وکار در اصفهان صنعت توریسم است. اصفهان به عنوان یک شهر تاریخی، سالانه میزبان گردشگران زیادی از سراسر جهان بوده و همین امر موجب رونق اقتصادی این شهر شده است. بسیاری از گردشگران خارجی برای اینکه بتوانند به راحتی در سطح شهر به بازدید از بناهای تاریخی بپردازند، نیاز به مترجمان و راهنمایان حرفه‌ای دارند. از این رو، بسیاری از افرادی که با زبان‌های خارجی آشنا هستند می‌توانند به عنوان مترجم از گردشگران کسب درآمد کنند. به دلیل استقبال بی‌نظیر گردشگران از اصفهان، بازار هتل‌ها و مسافرخانه‌ها داغ بوده و شما می‌توانید با تاسیس منازل مخصوص برای پذیرایی از مهمانان، از این راه کسب درآمد کنید.

کسب‌وکارهای خانگی

بسیاری از فعالیت‌های خانگی هستند که به کسب‌وکار در اصفهان رونق بخشیده و موجب درآمدزایی بسیاری از خانواده‌ها شده است. فرش‌بافی یکی از کارهایی است که بسیاری از بانوان خوش‌ذوق اصفهانی از طریق آن اقدام به درآمدزایی کرده و در کنار آن به کاهش نرخ بیکاری کمک کرده‌اند. اگر توان راه‌اندازی کارگاه یا یک مغازی را ندارید، دنیا به آخر نیامده و هیچ جا بهتر از خانه نمی‌تواند شما را پولدار کند. همچنین می‌توانید از طریق خیاطی و تولید لباس‌های محلی در خانه، درآمد خوبی کسب کنید. برای جذب مشتری نیز می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام بهره ببرید و با ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی، محصولات خود را به فروش برسانید.

صنایع دستی

توجه داشته باشید که شغل‌های خانگی نیاز به حمایت خانواده داشته و بهتر است قبل از شروع این کار، افراد خانواده را نیز با خود همسو کنید تا با همکاری هم درآمد خوبی کسب کنید. همچنین با استخدام نیروی کار می‌توانید به اشتغال‌زایی در اصفهان کمک کنید و افراد بیکار را مشغول به کار کنید. اگر مسئولین متوجه تلاش شما برای اشتغال‌زایی شوند قطعا شما را حمایت کرده و از محصوات شما استقبال می‌کنند. از این رو، هیچگاه دست از تلاش برنداشته و با تمام وجود برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید.

فرصت‌های شغلی آنلاین

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رونق کسب‌وکار اینترنتی، می‌توان از ظرفیت‌های استان اصفهان برای راه‌اندازی فروشگا‌ه‌ها و سایت‌های گردشگری به خوبی استفاده کرد. اگر به دنبال افتتاح یک فروشگاه اینترنتی ایده‌آل هستید، اما ایده‌ای در این زمینه ندارید ادامه مطلب را از دست ندهید.

دست سازه

طراحی فروشگاه اینترنتی صنایع دستی

همانطور که گفتیم وجود کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنایع دستی موجب شده تا میزان کسب‌وکار در اصفهان به طور قابل ملاحظه‌ای بالا برود و افراد زیادی با استفاده از این ظرفیت‌های مناسب اقدام به کسب درآمدهای کلان کنند. راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی صنایع دستی می‌تواند بهترین گزینه برای درآمدزایی باشد. شما می‌توانید با طراحی فروشگاه اینترنتی یا یک سایت تخصصی در اصفهان که به فروش صنایع دستی بپردازد، هم در اصفهان و هم در سایر شهرهای کشور، محصولات خود را به فروش برسانید.

راه‌اندازی سایت گردشگری

استان اصفهان یکی از شهرهای توریستی کشور بوده و سالانه میزبان گردشگران زیادی است. با راه‌اندازی یک سایت گردشگری می‌توان با فروش بلیت و رزرو هتل به گردشگران کمک کرد تا به راحتی به اصفهان سفر کرده و از جذابیت‌های گردشگری شهر لذت ببرند. البته قبل از راه‌اندازی چنین سایت‌هایی باید از مشاوران و متخصصان حوزه کسب‌وکار اینترنتی کمک بگیرید تا از نیازهای مردم باخبر شوید. توجه به خواست گردشگران امری ضروری در رونق کسب‌وکار و همچنین افزایش درآمد شما دارد.

طراحی فروشگاه اینترنتی سوغاتی

تقریبا هیچکس هنگام برگشتن از مسافرت دست خالی بازنگشته و همیشه محصولاتی را به عنوان سوغاتی برای دوستان و آشنایان خود هدیه می‌برند. بهتر است برای اینکه به گردشگران کمک کنید تا به راحتی و با قیمتی مناسب برای دوستان خود سوغاتی بخرند، با راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی هم به اقتصاد اصفهان کمک کرده و هم از این راه کسب درآمد کنید. محصولات اصفهان نظیر گز در کشور طرفداران بسیاری داشته و شما می‌توانید با ارسال آن به سراسر نقاط کشور درآمد خوبی کسب کنید.

سخن پایانی

در این مطلب به اوضاع کسب‌وکار در اصفهان اشاره کردیم که چه مزیت‌ها و ظرفیت‌هایی برای سرمایه‌گذاری دارد. شما می‌توانید با مهاجرت به شهر اصفهان و مشارکت با صاحبان کسب‌وکار اقدام به درآمدزایی کرده و آینده خود را تضمین کنید. معمولا، بسیاری از افراد عل‌رغم توانایی‌های زیادی که دارند، در شهر خود ناموفق بوده و نمی‌توانند از دانش و توانایی‌های خود برای درآمدزایی بهره‌مند شوند. از این رو، توصیه می‌شود تا برای یکبار هم که شده در زندگی خود ریسک کنید و به شهر دیگر مهاجرت کنید. شهر اصفهان به دلیل شرایط ایده‌آلی که دارد، مکانی مناسب برای اشتغال، سرمایه‌گذاری و کسب درآمد نسبت به شهرهای اطراف خود می‌باشد.

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷