آموزش و راهنمایی

محتوای آموزشی مربوط به خدمات سازیتو

به سازیتو خوش آمدید! در صورتی که قصد ایجاد یک فروشگاه آنلاین را دارید این بخش میتواند برای شروع به شما کمک کند.

ساخت فروشگاه

برای ساخت یک فروشگاه آنلاین کافیست تا از بخش بالایی سایت سازیتو، روی دکمه«شروع کنید» کلیک کنید. سپس در فرم باز شده به ترتیب اطلاعات درخواستی را وارد نمایید.

فروشگاه ساز سازیتو

  • در اولین قسمت نام انگلیسی و یا هر کلمه‌ای که دوست دارید به عنوان آدرس یا دامنه فروشگاه تعریف شود را وارد کنید.
  • در بخش دوم آدرس ایمیلتان را تایپ کنید.
  • در قسمت سوم یک کلمه عبور مناسب وارد کنید.

سپس با کلیک روی دکمه«ایجاد رایگان فروشگاه» کمی صبر کنید تا مراحل ساخت فروشگاه به اتمام برسد.

فروشگاه ساز سازیتو

بعد از ایجاد فروشگاه، به صفحه‌ای منتقل می‌شوید که باید اطلاعات اولیه و مهم فروشگاه خود را با دقت وارد کنید. بعد از تکمیل این بخش و کلیک روی دکمه«مدیریت فروشگاه» به پنل مدیریتی فروشگاهی که ایجاد کرده‌اید وارد می‌شوید.

خانه

در این صفحه خلاصه‌ای از اطلاعات فروش و درآمد فروشگاه و همچین لینک‌های مهم موجود دارد. با کلیک روی دکمه«درخواست واریز» می‌توانید مبلغ موجود در حساب کاربریتان را به شماره شبای وارد کرده در بخش تنظیمات وایز کنید.

تکمیل تنظیمات فروشگاه

با کلیک روی منوی تنظیمات، وارد صفحه تنظیمات فروشگاه می‌شود که اطلاعات مهمی شامل تنظیمات پرداخت و ارسال، تنظیمات دامنه، اطلاعات شخصی صاحب فروشگاه، تغییر لوگوی فروشگاه و اطلاعات مورد نیاز دیگری که برای بهتر کردن فروشگاه مورد نیاز است وجود دارد.

حتما بعد از ایجاد فروشگاه، تمامی اطلاعات مربوط به این صفحه را مشاهده و تکمیل نمایید. در صورتی که نیاز به راهنمایی دارید در ادامه در مورد هر بخش از صفحه تنظیمات توضیح داده شده است.

اطلاعات فروشگاه

اطلاعات فروشگاه شامل اطلاعات فروشگاه و همچنین اطلاعات شخصی صاحب فروشگاه جهت تایید هویت است. در صورتی که اطلاعات صاحب فروشگاه کامل نباشد سازیتو امکان واریز وجه برای فروشنده را نخواهد داشت. بنابراین تکمیل این اطلاعات بسیار مهم است.

همچنین در این بخش میتوانید لوگوی فروشگاه را تغییر دهید.در صورت امکان تصویری با فرمت png و بدون پس‌زمینه با حجم حداکثر ۱۰۰ کیلوبایت و عرض متوسط ۱۰۰ پیکسل آپلود کنید.

تغییر کلمه عبور

از این بخش میتوانید کلمه عبور خود را تغییر دهید.

اطلاعات پرداخت

در این قسمت شماره شبای سپرده‌ای که میخواهید مبلغ فروشتان به آن واریز شود را وارد نمایید. از درست بودن شماره شبا اطمینان حاصل کنید، زیرا سازیتو هیچ مسئولیتی در قبال اشتباه بودن آن نمیپذیرد.

تنظیمات ارسال

در این بخش میتوانید حالت‌های مختلف ارسال را برای فروشگاه‌تان فعال/غیرفعال کنید. در حال حاضر حالت‌های رایگان، پستی و پیک موجود است و با فعال کردن آنها و تعیین قیمت برای هر کدام، موارد فعال شده هنگام خرید برای خریدار نمایش داده خواهد شد.

شبکه‌های اجتماعی

در این بخش لینک شبکه‌های اجتماعی کسب و کارتان را وارد کنید.

تنظیمات دامنه

در بخش تنظیمات دامنه یک مورد دامنه پیش‌فرض وجود دارد که هنگام ایجاد فروشگاه انتخاب کرده‌اید و با وارد کردن آن در مرورگر می‌توانید فروشگاه‌تان را مشاهده کنید. در صورتی که دامنه‌ای از قبل ثبت کرده‌اید، با کلیک روی دکمه«اضافه کردن دامنه جدید» و وارد کردن آدرس دامنه و سپس کلیک روی دکمه«ثبت» آن را به لیست آدرس‌های فروشگاه اضافه کنید. سپس DNSهای سازیتو را در بخش تنظیمات دامنه خود وارد کنید تا به سازیتو متصل شود. اتصال دامنه ممکن از تا ۲۴ ساعت طول بکشد. در صورتی که در این بخش به مشکل برخوردید یا نیاز به راهنمایی داشتید با پشتیبانی سازیتو «۰۲۱ ۲۶۷۶۳۴۱۱» تماس بگیرید.

اضافه کردن دسته‌بندی

برای مرتب کردن محصولات موجود در فروشگاه بهتر است که آنها را دسته‌بندی کنیم. برای ایجاد دسته، از منوی سمت راست روی لینک دسته‌بندی کلیک کنید. در صفحه باز شده لیست دسته‌های موجود را میبینید. برای ایجاد یک دسته جدید روی دکمه«اضافه کردن دسته بندی» کلیک کنید و با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز دسته جدید را اضافه نمایید. با کلیک روی آیکن مداد میتوانید دسته‌های موجود در لیست را ویرایش کنید.

توجه کنید که با حذف یک دسته، محصولات مرتبط با آن، بدون دسته‌بندی خواهند شد.

مدیریت محصولات

برای ایجاد محصول جدید با کلیک روی دکمه«اضافه کردن محصول» فرمی باز میشود که شامل تب‌های «عنوان و عکس محصول»، «توضیحات و دسته‌بندی» و «قیمت و مشخصات» است که در ادامه در مورد جزئیات هر یک توضیح می‌شود.

عنوان و عکس محصول

در فیلد «عنوان محصول» نام یا عنوانی که میخواهید روی محصول و یا صفحه آن نمایش داده شود را وارد کنید. سعی کنید عنوانی انتخاب کنید که کوتاه و با معنی باشد.

با استفاده از بخش «وضعیت» میتوانید محصول را فعال و یا غیرفعال کنید. محصولی که غیرفعال است در فروشگاه نمایش داده نمی‌شود.

با کلیک روی بخش تصاویر محصول میتوانید عکس‌های مربوط به محصول را آپلود کنید. برای زیبا دیده شدن محصول حتما از تصاویر مربعی استفاده کنید. همچنین بهتر است که تصاویر را بهینه‌سازی کنید تا فروشگاه سریع‌تر بارگذاری شود.لطفا از تصاویر مربعی با حداکثر حجم ۲۰۰ کیلوبایت و حداکثر سایز ۵۱۴*۵۱۴ استفاده نمایید.

بعد از بارگذاری هر عکس، با قرار دادن نشانگر موس روی تصاویر میتوانید دکمه‌های حذف، تنظیمات و ویرایش را مشاهده کنید.

با کلیک روی آیکن کراپ (پایین سمت راست) امکان برش و کراپ کردن تصویر را خواهید داشت. در صورتی که عکس بارگذاری شده مربع نیست بهتر از که با استفاده از این دکمه آن را مربعی کنید.

با کلیک روی دکمه ویرایش میتوانید یک کلمه و یا یک جمله مرتبط با تصویر وارد کنید تا موتورهای جستجو امکان پیدا کردن تصاویر را داشته باشند.

با کلیک روی دکمه سطل زباله میتوانید تصویر آپلود شده را حذف کنید.

توضیحات و دسته‌بندی

در این بخش میتوانید با کلیک روی دسته‌بندی، دسته‌هایی که ایجاد کرده‌اید را مشاهده نمایید و آنها را به محصول اضافه و یا حذف کنید.

در قسمت برچسب‌ها میتوانید کلماتی که مرتبط به محصول هستند را وارد کنید. با نوشتن هر کلمه و فشار دادن کلید Space و یا Enter میتوانید آن را به لیست برچسب‌ها یا تگ‌ها اضافه نمایید.

در بخش توضیحات میتوانید اطلاعات و یا توضیحات تکمیلی مربوط به هر محصول که برای خریدار مهم است را وارد کنید که در صفحه محصول نمایش داده می‌شود.

قیمت و مشخصات

در این بخش میتوانید اطلاعات مختلفی را به محصول اضافه کنید. در ابتدا می‌توانید مواردی مانند کد کالا، قیمت، موجودی انبار و وزن را مشاهده نمایید که در ادامه در مورد هر کدام توضیح داده خواهد شد.

فروشگاه ساز سازیتو

  • کد کالا: کدی که به عنوان شناسه به هر محصول داده می‌شود.
  • قیمت: قیمت محصول را در این قسمت وارد کنید. در صورتی که میخواهید روی محصول تخفیف اضافه کنید، بعد از کلیک روی مقدار قیمت، در فرم باز شده، «با تخفیف» را تیک بزنید و مبلغ مورد نظرتان را وارد نمایید.
  • موجودی انبار: تعداد موجودی محصول‌تان را در این بخش وارد کنید. در صورتی که موجودی محصول مهم نیست، «نامحدود» را تیک بزنید.
  • وزن: در صورت نیاز میتوانید وزن محصول را وارد کنید.

اضافه کردن مشخصات جدید

در صورتی که نیاز است تا مشخصات جدید مانند رنگ و سایز به محصول اضافه کنید، میتوانید با کلیک روی نشان «+» و وارد کردن نام ویژگی، آن را به جدول اضافه نمایید.

اضافه کردن نوع جدید

در صورتی که از یک محصول انواع مختلفی دارید، میتوانید بعد از اضافه کردن مشخصات و ویژگی‌ها، با کلیک روی دکمه«اضافه کردن نوع جدید» یک سطر با مشخصات جدید ایجاد کنید. این مشخصات در صفحه محصول به صورت فرم نمایش داده می‌شود و خریدار میتواند هر کدام از آنها را خریداری کند.

به عنوان مثال در صورتی که محصولی با مشخصات موجود در تصویر زیر داشته باشید.

فروشگاه ساز سازیتو

خریدار محصول را به این شکل می‌بیند.

فروشگاه ساز سازیتو

مدیریت سفارشات

سفارشاتی که دریافت میکنید در این صفحه نمایش داده خواهند شد. سفارشی که جدید باشد به صورت زیر روشن و با نوشته‌های ضخیم دیده می‌شود.

فروشگاه ساز سازیتو

سفارشی که یک بار روی آن کلیک کرده‌اید و آن را بررسی نموده‌اید به شکل زیر دیده می‌شود.

فروشگاه ساز سازیتو

با کلیک روی هر سفارش میتوانید بخش‌های «اطلاعات سفارش» و «اطلاعات محصولات و پرداخت» را مشاهده کنید.

فروشگاه ساز سازیتو

اطلاعات سفارش

در این قسمت اطلاعات مربوط به سفارش و اطلاعات ارسال کاربر را که هنگام خرید وارد کرده است مشاهده می‌کنید. همچنین وضعیت سفارش را خواهید دید که با کلیک روی هرکدام می‌توانید وضعیت سفارش را تغییر دهید. توجه کنید که بعد از تغییر وضعیت یک سفارش و ذخیره آن امکان برگشت به وضعیت‌های قبلی وجود ندارد. همچنین وضعیت «لغو» فقط تا وضعیت‌های قبل از ارسال قابل انتخاب است.

اطلاعات محصولات و پرداخت

در این بخش اطلاعات پرداخت و همچنین لیست محصولاتی که کاربر سفارش داده است را می‌توانید مشاهده کنید.

بنابراین با مشاهده لیست محصولات و آماده‌سازی آنها برای ارسال، وضعیت محصول را تغییر دهید تا به مرحله «تکمیل شده» برسید.

گزارشات

گزارش بازدیدهای فروشگاه و گزارش فروش در این صفحه قابل مشاهده است. با کلیک روی هر بخش میتوانید نمودار بزرگ آن را مشاهده کنید.

ویرایش پوسته

این بخش یکی از مهترین بخش‌های پنل مدیریتی فروشگاه است. در این صفحه میتوانید پوسته‌های مختلفی که امکان انتخاب آنها را برای فروشگاه‌تان دارید مشاهده نمایید. با انتخاب هر پوسته و کلیک روی دکمه«تنظیمات و شخصی‌سازی پوسته» وارد بخشی می‌شوید که ابزارهای مختلفی برای تغییر بخش‌های پوسته را خواهید داشت که در ادامه به صورت جزئی در مورد هر کدام توضیح داده خواهد شد.

فروشگاه ساز سازیتو

صفحه طراحی پوسته دارای ۳ بخش نمایش‌دهنده پوسته، نوار کنترل و لیست بخش‌ها است.

نمایش‌دهنده پوسته

در این بخش میتوانید پیش‌نمایش تغییراتی که روی پوسته می‌دهید را به صورت زنده مشاهده کنید.

نوار کنترل

این قسمت برای باز و بسته کردن لیست بخش‌ها (کامپوننت‌ها)، تغییر صفحه در حال ویرایش در نمایش‌دهنده و ذخیره تغییرات ایجاد شده است.

لیست بخش‌ها

لیست بخش‌ها یا لیست کامپوننت‌ها شامل ۲ قسمت،«بخش‌های فعال» و«بخش جدید» است. در قسمت بخش‌های فعال، کامپوننت‌هایی که در حال حاضر در پوسته موجود هستند را مشاهده می‌کنید و در قسمت بخش‌های جدید می‌توانید کامپوننت‌هایی که امکان استفاده از آنها در پوسته را دارید ببینید.

بخش‌های فعال

روی هر کامپوننت فعال میتوانید آیکن، نام و در سمت چپ ۲ آیکن چرخ‌دنده (تنظیمات) و دستگیره جا به جایی را مشاهده کنید.

فروشگاه ساز سازیتو

با گرفتن دستگیره جا به جایی و حرکت موس به سمت بالا و پایین می‌توانید مکان قرارگیری هر کامپوننت را تغییر دهید.

با کلیک روی آیکون تنظیمات فرمی باز می‌شود که در آن تنظیمات و حالت‌های مختلف هر کامپوننت وجود دارد و با تغییر آنها می‌توانید به حالت دلخواه خود برسید.

با قرار دادن ماوس روی هر کامپوننت آیکون سطل زباله ظاهر می‌شود که با کلیک روی آن می‌توانید کامپوننت فعال را حذف نمایید.

بخش جدید

در این بخش می‌توانید کامپوننت‌های موجود جهت استفاده در پوسته را مشاهده کنید. با کلیک روی هر کامپوننت و کشیدن آن روی بخش نمایش‌دهنده میتوانید آن را به هر قسمتی از پوسته اضافه کنید.

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷