شادوبن اینستاگرام (Instagram shadow-ban) چیست و چگونه برطرفش کنیم؟

پنج‌شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۹ - نویسنده: غزاله بنی اسد

شادوبن اینستاگرام

هنگام تلاش برای بدست آوردن دنبال کنندگان بیشتر در اینستاگرام، شما نیازمند به هشتگ‌ها و تعاملاتی هستید که مخاطبان خود را گسترش دهید. اما؛ به نمایش درنیامدن محتوای شما درهیچ کجا، تاحدودی دلسرد کننده و ناامید کننده می‌تواند باشد. اگر پست‌های شما لایک و نظرات کمتری را دریافت میکنند؛ ممکن است( shadow ban) شده باشید.

Shadow ban اینستاگرام چیست؟

حالت روح (shadow banning)، عمل مخفی‌سازی محتوای کاربران شبکات اجتماعی است، به نحوی که کاربر از این موضوع نامطلع است. اگر در اینستاگرام shadow ban هستید، محتوای شما در فید هیچ ‌کس به نمایش درنمی‌آید؛ مگر افرادی که در حال حاضر شما را دنبال می‌کنند. از نگاه اینستاگرام، shadow banning حائز اهمیت است. زیرا؛ این امکان را به اینستاگرام می‌دهد تا صفحاتی را که مطابق شرایط و قوانین اینستاگرام نیستند را فیلتر کند. برخی از افراد برای افزایش تعداد دنبال کنندگان خود، از راه‌های غیرمجازی مثل ربات‌ها وهشتگ‌های غیرمرتبط استفاده می‌کنند. بنابراین؛ مسدود کردن این قبیل صفحات هم برای اینستاگرام وهم برای آن دسته از کاربرانی که به دنبال محتوای مفید هستند، عادلانه به نظر می رسد.

آیا پیج من shadow ban شده؟

در ابتدا، پستی را با هشتگی که گاهی از آن استفاده می‌شود، منتشر کنید. سپس، از ۵ تن از دوستان خود بخواهید تا آن هشتگ را جستوجو کنند. اگرهیچ کدام از آن‌ها پست شما را در نتایج بدست آمده، مشاهده نکردند به احتمال زیاد شما shadow ban شده‌اید. اگر یک یا دو شخص، پست شما را مشاهده کردند؛ این به معنی است که شما با افت تعامل با مخاطب مواجه شدید.این تست را امتحان کنید و اگر مطمئن شدید که مخفی شده‌اید؛ اصلا نگران نباشید. راه‌حل این مشکل پیش ماست.

چرا پیج شما shadow ban شده است؟ چطور این مشکل را برطرف کنیم؟

چندیل دلیل احتمالی باعث این اتفاق می‌شود. برای اینکه دوباره دچار این مشکل نشویم بهتر است، برخی از مواردی را که عامل این موضوع است را با هم بررسی کنیم:

• احتمالا" از ربات ها و یا از دیگر ابزار‌های اتوماتیک رشد اینستاگرام استفاده کرده‌اید.

اگر به شخصه روی گسترش پیجتان فعالیت نمیکنید، افزایش تعداد دنبال‌ کنندگان به صورت غیر‌مجاز است. اینستاگرام از کاربری مثل شما راضی نیست. طبق بیانیه اینستاگرام، آن‌ها به دنبال ترغیب کاربران برای بدست اوردن استراتژی‌ مناسب به جهت ارتباطی درست با مخاطبانی مناسب هستند. درنتیجه؛استفاده از ربات‌ها و ابزارهای اتوماتیک، اسپم در نظر گرفته و سبب مخفی شدن محتوای شما می‌شود.

• از هشتگ‌های ناقص استفاده می‌کنید.

گاهی اوقات، یک هشتگ محبوب پر از محتوای نامناسب می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد اینستاگرام آن هشتگ را حذف می‌کند و یا استفاده از آن را محدود می‌کند. پس اگر از هشتگ های ناقص استفاده میکنید؛ این امر باعث می‌شود تا از رتبه‌بندی هشتگ‌های دیگر جلوگیری کند. حتی احتمال مسدود شدن صفحه هم وجود دارد.

• حساب شما اغلب گزارش شده است.

زمانی که کاربران، حساب شما را به طور مکرر به اینستاگرام گزارش دهند. این فرض پیش می‌اید که حساب شما محتوای نا‌مناسبی را به اشتراک می‌گذارد یا شرایط و خدمات اینستاگرام را نقص می‌کند.درنهایت؛ حساب شما پنهان شده و یا در بد‌ترین حالت بسته می‌شود.

• در مدت زمان کوتاه، پست و نظرات فراوانی را به اشتراک گذاشته‌اید و یا تعداد بالایی از افراد را دنبال کرده‌اید.

اینستاگرام محدودیت زمانی روزانه و ساعتی برای فعالیت‌های کاربران از قبیل دنبال کردن، پست کردن،پسندیدن،نظردادن و دنبال نکردن در نظر گرفته است. برای مثال؛ اگر شما در یک ساعت ۸۰ نفر را دنبال کنید، احتمالاً یک ربات این کار را انجام داده‌است نه شما.

این روش‌ها ممکن است راه میانبری برای رشد سریع در اینستاگرام باشد؛ ولی هرگز راه درستی برای ارتباط با افراد مناسب نیست که این دقیقا اولین دلیل حضور شما در اینستاگرام است. علاوه بر این، این روش‌‌هاعامل پنهان شدن شما می‌شود که این خود سبب کم شدن تعامل با افراد جدید است.

چطور از shadow ban شدن جلوگیری کنیم؟ و یا مشکل را برطرف کنیم؟

برای اینکه حساب خود را به حالت عادی برگردانیم و آسیب ها را جبران کنیم،چندین راه وجود دارد:

• اگر از ربات‌ها و ابزار‌های خودکار استفاده میکنید،سریعا اتصال و حساب خود را قطع و حذف کنید.

برای اطمینان از این موضوع، به حساب دسکتاپی خود بروید و بر روی ویرایش نمایه و سپس برنامه های مجاز کلیک کنید. اگر یکی از حساب‌های متصل به ربات‌ها را در این لیست مشاهده کردید، بر روی لغو دسترسی کلیک کرده تا به‌طور کامل حذف شوند.به خاطر داشته باشید؛۱۰۰ دنبال‌کننده، که صادقانه برند شما را دوست دارند بهتر از ۱۰۰۰ دنبال کننده ای است که هیچگاه از شما خرید نمی‌کنند و یا هرگز با شما تعاملی نداشته‌اند.

• از هشتگ‌هایی که در حال حاضر ممنوع هستند، استفاده نکنید.

قبل از استفاده از یک هشتگ، نگاهی به هشتگ‌های ممنوعه بیاندازید و نهایت تلاش خودتان را بکنید تا از هشتگ‌های ناقص استفاده نکنید.

• تا دو روزهیچ فعالیتی نداشته باشید.

گزارش شده‌است که یک وقفه ۴۸ ساعته و عدم استفاده از اینستاگرام در این بازه، باعث تنظیم دوباره‌ی سیستم می‌شود. به هرحال دو روز استفاده نکردن می‌ارزد تا به پاک شدن حساب.

• قوانین و مقررات اینستاگرام را دنبال کنید.

شرایط استفادهودستورالعمل‌های انجمناینستاگرام را مطالعه کنید . درنهایت، سعی کنید از محتوای مفید، مناسب و معتبر برای رشد مخاطبان خود استفاده کنید تا دچار shadow ban نشوید. فرایند رشد، فرایندی زمانبر است که نیازمند تلاش و بررسی است. پس در این راه صبور باشید.

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷