زمان مطالعه ۶ دقیقه

نیچ مارکتینگ (Niche marketing) چیست؟

نیچ مارکتینگ (Niche marketing) چیست؟

تا حالا به فکر این موضوع افتاده‌اید که علاقه‌ی خود را به تجارتی موفق تبدیل کنید؟ کسب و کار‌ها، محصولات و خدمات متنوعی در سطوح مختلف ارائه می‌دهند اما؛ تلاش برای سرگروه شدن در میان آن‌ها مهم است. به‌جای هدف‌گذاری قشری گسترده، تجارت شما میتواند روی بخش کوچکی از مشتریان تمرکز کند و شانس این را داشته باشد تا بهترین خود باشد. اما،چگونه می‌توان به کمک نیچ مارکتینگ ، کسب و کاری موفق داشت؟

بازاریابی گوشه ای و یا جا ویژه (niche market) به چه معناست؟

تعریف این نوع بازاریابی، به یک زیرمجموعه متمرکز از بازار گسترده‌ی‌ مصرف کنندگان و مشاغل اشاره می‌کند. این گروه شامل مجموعه‌ای از نیاز‌های خاصی است که می‌تواند، محصول و یا خدمات هدف‌مند را تامین کرده و آن نیاز مشخص را برطرف کند. فعالیت کردن در نیچ مارکتینگ، راهی برای مقابله در برار رقباست و همچنین به شما کمک می‌کند تا اعتبار و محبوبیت کسب کرده و تسلط و قدرت خود را به عنوان یک متخصص در حوزه‌ی تجاری مربوطه خود، تقویت کنید.

چطور یک نیچ مارکت پیدا کنیم؟

۱. به علایق خود تمرکز کرده و به آن‌ها فکر کنید.

۲. مشکلات و نیاز‌های مشتریان را شناسایی کنید.

۳. درباره عرصه رقابت تحقیق کنید.

۴. نیچ و سودآوری آن را مشخص کنید.

۵. محصول و خدمات خود را امتحان و ازمایش کنید

۱.به علایق خود متمرکز شده و به آن‌ها فکر کنید.

آیا سرگرمی و مهارتی وجود دارد که شما به آن علاقه دارید یا در آن مهارت دارید؟ برای انعکاس و تامل در حوضه‌های مورد علاقه‌ی خود، به‌عنوان ایده‌های بالقوه نیچ مارکت، کمی وقت بگذارید.

نمونه سوالات زیر به شما کمک می‌کند تا علایق خود را راحت‌تر کشف کنید:

 • چه مهارت‌های ذاتی‌ای در شما وجود دارد؟

 • چطور از وقت آزاد خود لذت می‌برید؟

 • آیا دوستان،افراد خانواده و یا همکاران شما در یک موضوع خاص، جویای توصیه‌های شما می‌شوند؟

 • چگونه به حل مسئله نزدیک می‌شوید؟

 • از یادگیری چه موضوعاتی لذت می‌برید؟

پاسخ‌های خود را در مورد سوالات بنویسید؛ و یک لیست از ایده‌ها برای نیچ مارکتینگ تجاری خود درنظر بگیرید.

۲.مشکلات و نیاز‌های مشتریان را شناسایی کنید.

حالا که شما چند ایده تجاری در دست دارید، زمان آن رسیده است که به مشکلات پیش روی بازار هدف خود فکر کنید و اینکه چطور علاقه و اشتیاق شما تبدیل به محصول و خدماتی می‌شود که نیاز آن‌ها را برطرف می‌کند. در واقع انگیزه خرید مشتریان چه چیزی است؟ درباره‌ی مشتریان بالقوه خود را تحقیق کنید و خرید، رفتار‌ها و راه‌های جستوجوی محصولات آن‍ها و چالش‌هایی که روبه‌ رو هستند را تعیین کنید. ابزار‌های متنوعی وجود دارد که به شما کمک میکند تا شخصیت مشتریان خود را بهتر بشناسید. این موضوع به شما ایده بهتری می‌دهد که چگونه تجارت شما، ارزش نیچ مارکت‌تان را تامین میکند.

۳. درباره عرصه رقابت تحقیق کنید.

قبل از اینکه وقت و انرژی خود را صرف ایجاد یک تجارت جدید بکنید؛ در مورد رقبای بالقوه خود تحقیق کنید. شما ممکن است ایده محصول بادوام ارائه بدهید اما؛ با چند شرکت می‌توانید به رقابت بپردازید؟

وب‌ سایت‌های زیر به شما به شما کمک میکند تا تحقیقات رقابتی داشته باشید:

Google Trends

Google Keyword Planner

ClickBank

Amazon

از این ابزار‌ها استفاده کنید تا پرفروش‌ترین محصولاتی را که مشتریان جستوجو میکنند را پیدا کنید و دریابید، آیا تجارت نوپای شما نیاز‌های آن‌ها را برطرف می‌کند یا خیر.

۴.نیچ و سودآوری آن را مشخص کنید.

اگر منابع و زمان خود را به یک تجارت جدید اختصاص می‌دهید، توانایی سودآور بودن آن تجارت، حائز اهمیت است. به هنگام نهایی سازی نیچ، چندین فاکتور ارائه شده‌است؛ که شما آن‌ها را درنظر خواهید گرفت:

 • جمعیت شناسی مشتریان

 • ارزش‌ها و علایق مشتری

 • موقعیت مشتری

 • کیفیت محصول

 • قیمت

به‌هنگام جستوجو، اگر عدد معقولی از یک محصول مشابه را یافتید. به این معنی است که ایده‌ی شما قابلیت سودآوری دارد. به قیمت محصولات رقبای خود توجه کنید تا قیمت های خود را به‌طور رقابتی تعیین کنید.از منابع ذکر شده برای ارزیابی قیمت‌های رقبای خود و تعیین قیمت محصولات می‌توانید استفاده کنید.

 • دیجیکالا (برای خدمات)

 • کافه بازار (برای نرم‌افزار)

 • آچاره (برای خدمات)

۵. محصول و خدمات خود را امتحان و آزمایش کنید.

برای تجارت و کسب و کار خود، یک وبسایت ساده یا صفحه فرود ایجاد کنید تا مشتریان بتوانند شما و کسب و کارتان را پیدا کرده و تحقیق کنند. یک دوره‌ی ازمایشی از محصولات را عرضه کنید و یا یک نمونه رایگان به مشتریان هدف خود ارائه دهید. این دوره آزمایشی اولیه، نباید برای شما هزینه ‌بر باشد اما؛ شما میتوانید از تبلیغات پولی برای هدایت ترافیک، به سایت خود استفاده کنید. همچنین، محصولاتی را در طراحی سایت فروشگاهی خود قرار دهید که تمرکز اصلی بازار هدف بر ان است.

شبکه‌های اجتماعی

نیچ مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی

هزاران شبکه‌ی اجتماعی نیچ مارکت در سطح وب موجود است که بسته به اهداف و مخاطبان خاص شما می‌تواند کاربرد داشته باشد و عضویت در آن‌ها برای کسب و کار شما ارزشمند باشد. همیشه در مورد محبوب‌ترین و اصلی‌ترین شبکه‌های اجتماعی همچون:

شنیده‌اید و نحوه استفاده از آن‌ها را برای رونق کسب و کار خود می‌دانید زیرا، این شبکه‌های طیف گسترده ای از مخاطبان را به خود جلب می‌کنند و ارتباط برقرار کردن با مخاطبان راحت‌تر است ولی؛ باید آگاه باشید که این دسته از شبکه‌های برتر، تنها شبکه‌های اجتماعی برای کسب وکار شما نیستند. شما میتوانید بسته به نیاز خود از دیگر شبکه‌های تعاملی بهره ببرید.

چرا شبکه‌های اجتماعی نیچ ارزشمند هستند.

یک شبکه اجتماعی را به چند دلیل می‌توان نیچ درنظر گرفت اگر:

۱.تمرکز شبکه‌های اجتماعی به صورت ویژه و خاص باشد. (شبکه اجتماعی صرفا برای رویداد‌ها)

۲.کاربرانی هدفمند نسبت به دیگر شبکه‌های اجتماعی که طیف گسترده‌ای از مخاطبان را تامین می‌کنند، جذب می‌کند. (برای مثال، یک شبکه اجتماعی فقط برای دوسداران حیوانات)

زیبایی شبکه های اجتماعی نیچ بر این است که آنها مرحله هدف گیری و تقسیم بندی را از حیطه شغل بازاریاب خارج میکنند. به عنوان مثال ، اگر کسب و کار شما فروش نخ باشد و اگر بازاریابان صرفا جهت بافندگی عضو شبکه اجتماعی شما شوند، در حال حاضر می‌توان گفت، مخاطبان بسیار هدفمند تری نسبت به شبکه‌ی اجتماعی مانند فیس بوک در اختیار دارید. بنابراین قبل از اینکه تمام وقت خود را در بازاریابی رسانه های اجتماعی اختصاص دهید و فقط به شبکه های برتر بپردازید، از شما خواسته می شود که در مورد شبکه های اجتماعی محلی که توسط مخاطبان شما وجود دارد نیز تحقیقاتی انجام دهید. درنهایت، شما می‌توانید با استفاده از نیچ‌ مارکتینگ، کسب و کار خود را رونق دهید و از رقبای خود پیشی بگیرید.