اهمیت شب یلدا برای کسب و کارهای اینترنتی

دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - نویسنده: غزاله بنی اسد

اهمیت شب یلدا برای کسب و کارهای اینترنتی

کسب‌وکارهای اینترنتی و سنتی در سراسر جهان تلاش می‌کنند از رویدادهای مختلف برای افزایش مشتریان خود و در جهت رشد کسب‌وکارشان استفاده کنند. برخی از این فروشگاه‌های اینترنتی با هدف افزایش مشتریان جدید یا حفظ مشتریان موجود، برخی با هدف افزایش فروش به مشتریان فعلی و برخی با اهداف دیگری مانند افزایش محبوبیت و آگاهی از برند خود، نزد مشتریان دست به طراحی کمپین های مختلف و فروش‌های ویژه می‌زنند.

‌یکی از این رویدادها که کمک بسزایی در رشد کسب و کار اینترنتی شما خواهد کرد، شب یلداست. اهمیت شب یلدا برای کسب و کارهای اینترنتی بر هیچ کس پوشیده نیست اما؛ شاید جای سوال و ابهام باشد، اینکه چگونه این شب به یادماندنی باعث رشد کسب و کار ما خواهد شد یا چگونه سبب افزایش مشتریان وفادار می‌شود؟

با وجود مشاغل متنوعی که به اقتضای المان‌های برجسته این روز، خواه ناخواه با افزایش میزان فروش مواجه می‌شوند؛ با این وجود، تمام کسب و کارها می‌توانند، از این فرصت طلایی به بهترین شکل ممکن به نفع خود بهره برند. قبل از اینکه دلایل اهمیت شب یلدا برای کسب و کار‌های اینترنتی را بررسی کنیم، سری به تاریخچه این رسم باستانی خواهیم زد.

نام یلدا و تاریخچه آن

کلمه یلدا متعلق به زبان سریانی است و به معنای تولد یا میلاد است. یلدا یکی از جشن‌های آریایی که در ایران و سرزمین‌های هم فرهنگ مجاور، برگذار می‌شود و از قدمتی کهن دارد، برخی از باستان‌شناسان معتقداند که شب یلدا از ۷۰۰۰ سال پیش تا به امروز برگزار می‌شود اما؛ همچنان ضبط دقیقی از این رویداد در دست نیست.

[تاریخچه شب یلدا

چرا یک دقیقه طولانی‌تر؟!

‌اخرین روز ماه دی که مصادف با آغاز زمستان است، «شب چله» یا «شب یلدا» نامیده می‌شود که همزمان با شب انقلاب زمستانی نیم کره شمالی است و مدار زمین حول خورشید بر استوای زمین منطبق نیست و با آن زاویه‌ای حدود ۲۳٫۵ درجه می‌سازد، این پدیده نجومی باعث بوجود امدن فصل زمستان شده است. طول شب یلدا در مناطق مختلف کره زمین متفاوت است

. انقلاب زمستانی امسال در ساعت ۳:۰۸ بامداد اول دی‌ماه اتفاق می‌افتد. در تهران این مقدار حدود ۱۴ ساعت و ۱۷ دقیقه است در ایران بیشترین طول شب یلدا در شمال غرب و شهرهایی مانند ماکو در آذربایجان غربی و پارس‌آباد (در شمال استان اردبیل) با ۱۴ ساعت و ۳۹ دقیقه اتفاق می‌افتد.

دلایل اهمیت شب یلدا برای کسب و کار‌های اینترنتی

قبل از اینکه کمپینی متناسب با فروشگاه اینترنتی خود راه اندازی کنید، باید درک متناسبی از اهداف و خواسته‌هایی که به واسطه شب یلدا محقق می‌شود، داشته باشید و استراتژی متناسب با اهداف خود را در نظر بگیرید. پیش از هر چیزی، دلایل اهمیت شب یلدا برای کسب و کارهای اینترنتی را باهم بررسی خواهیم کرد:

۱.باعث افزایش آگاهی از برند و محصولات شما می‌شود.

آیا مخاطبان و مشتریان بالقوه، از وجود فروشگاه اینترنتی شما آگاه هستند؟ یکی از فرصت‌هایی که به‌واسطه‌ی شب یلدا برای کسب و کار‌های اینترنتی شما فراهم خواهد شد، افزایش میزان اگاهی از برند شماست .

طی دهه‌های گذشته، انواع مختلفی از روش‌های تبلیغاتی وجود دارد که در افزایش آگاهی از برند شما و موجودیت آن دربازار هدفکارامد است؛ همچنین با استفاده از تبلیغات، حتی در مدت زمان کوتاه، آوازه کسب و کار اینترنتی خود را در میان برند‌ها گسترش دهید.

تبلیغات نه‌تنها باعث افزایش آگاهی در مورد کسب و کار اینترنتی شما می‌شود؛ بلکه یک انتخاب معتبر برای افزایش آگاهی در مورد محصولات یا خدمات تازه راه‌اندازی شده است یا باعث برجسته کردن مزیت رقابتی در محصولات نهایی ، پیشرفت‌ها یا ویژگی های جدید اضافه شده به محصولات یا خدمات موجود است.

روش‌ها و استراتژی‌های گوناگون تبلیغاتی مختلفی وجود دارد که باید متناسب با کمپین خود درنظر بگیرید. در ادامه به این روش‌ها و استراتژی ها به طور تخصصی خواهیم پرداخت. درنتیجه، یکی از مواردی که سبب اهمیت شب یلدا برای کسب و کار‌های اینترنتی شده است، افزایش میزان آگاهی از برند و خدمات است.

۲.باعث ایستادگی و در رقابت ماندن شما در مقابل رقیبان می‌شود.

هر روز گزینه‌های جایگزین زیادی برای آنچه که کسب و کار شما ارائه می‌دهد، به بازار می‌اید که رقابت را افزایش می‌دهد. اما راه حل این مشکل چیست؟ ساده‌ترین پاسخی که به این پرسش می‌توان داد، این است که برای متمایز شدن از رقابت و رقبا، نیاز به راه حل‌های نوینبازاریابیو تبلیغاتی خواهید داشت.

با در نظر گرفتن استراتژی‌های نوین و تبلیغات کارساز برای شب یلدا، از رقیبانی که برای این رویداد برنامه‌ریزی کرده‌اند عقب نخواهید ماند. همچنین باانالیزو بررسی رفتار‌های بازاریابی سابق و کنونی رقیبان خود در انتخاب روش‌های متناسب، قدمی مثبت برداشته‌اید.

۳.باعث جذب مشتریان فعلی و بالقوه شما می‌شود.

یکی از دیگر دلایلی که باعث اهمیت شب یلدا برای کسب و کارهای اینترنتی می‌شود، جذی وحفظ مشتریاناست که به واسطه شب یلدا با رعایت چند نکته فراهم می‌شود. پس از ایجاد آگاهی در میان مخاطبان هدف، ترغیب مشتریان فعلی و بالقوه برای مشارکت با برند شما، نقش دیگری در تشویق مشتریان هدف برای برداشتن گام های بیشتر درقیف فروششما داشته باشد که در نهایت به فروش بیشتر ختم می‌شود:

با برجسته کردن اطلاعات موجود درباره کسب و کار اینترنتی خود و انتشار خبرهایی مثل ساخت سایت فروشگاهی یا ایجاد تغییر درطراحی سایت فروشگاهیخود، ترافیک بیشتری را به سمت فروشگاه اینترنتی خود جاری سازید و میزان آن را افزایش دهید.

با ایجاد حس راحتی و طراحی مناسب برای فروشگاه اینترنتی خود در هر پلتفرم، به‌ویژه در تلفن‌های همراه، میزان مخاطبان خود را افزایش دهید، به طوری نرخ حفظ مشتریان خود را افزایش داده‌اید و با این عمل قدمی مثبت در جهت استفاده ازریفرالمارکتینگ برداشته‌اید و همچنین با استفاده از روش‌های بازاریابیدرون‌گرا،نرخ ریزش مشتریانجدید خود را نیز کاهش داده‌اید.

۴.باعث هدایت مشتریان و عدم گمراهی آن‌ها می‌شود.

مخاطبان داوطلبی که به فروشگاه اینترنتی شما مراجعه می‌کنند، اطمینان 100 درصدی در مورد اینکه کدام محصول یا خدمات برای تأمین نیازهای آن‌ها مناسب است، خواهند داشت. درنتیجه، با هدایت درست مشتری انگیزه لازم را برای تکمیل خرید مشتریان ایجاد کرده‌اید.

می‌توان با در نظر گرفتن محصولات و خدماتی که مرتبط با این شب است و یا صرفا به سبب این رویداد، تخفیف ویژه خورده است را در یک دسته بندی مناسب قرار دهید تا محتوای آموزنده مرتبط با نیازها و مشکلات مشتریان هدف، رهبری فکری را برای کسب و کار شما به نمایش می گذارد واعتماد مشتریانرا به برند شما نسبت به رقبا افزایش می دهد.

درنتیجه در هدایت مشتریان به پیدا کردن محتوا،محصول و خدمات مد نظرشان خلاق باشید و از طراحی‌های مناسب استفاده کنید زیرا گمراه نشدن مشتری در تکمیل خرید اهمیت ویژه‌ای دارد. بطوری که این دلیل را می‌توان در زمره‌ی دلایل اهمیت شب یلدا برای کسب و کار‌های اینترنتی دانست.

۵.باعث افزایش حجم فروش و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) می‌شود.

کمپین مناسب شب یلدا برای کسب و کار‌های اینترنتی باعث هدف قرار دادن مشتریان فعلی و بالقوه‌ای که یک گام تا تکمیلنرخ تبدیلمورد نظر فاصله دارند، می‌شود. نرخ بازگشت سرمایه با مورد هدف قرار دادن این قشر از مشتریان باعث افزایش میزان فروش و همچنین افزایش میزان نرخ خود نیز می‌شود.

دستیابی به میزان قابل قبولی ازنرخ بازگشت سرمایه، امکان رشد و توسعه کسب و کار اینترنتی را با باز کردن شعبی جدید از کسب و کارتان یاساخت سایت فروشگاهیمناسب برای آن می‌شود که در نهایت منجر به هدف گذاری در بازاری جدید و نو به جهت جذب مخاطبان بیشتر از شبکه‌های فروش متنوع می‌شود.

بدیهی است که با در نظر گرفتن کمپین تبلیغاتی متوسط نیز، میزان فروش شما افزیش خواهد یافت. اما؛ اینکه چه تعداد از این مشتریان را به مشتریان وفادار تبدیل می‌توان کرد یا به این میزان فروش بدست امده از شب یلدا، دوام بخشید، جزء دسته مسائلی است که باید به آن توجه شود. با در نظر گرفتن مفاهیم و مسائل نرخ بازگشت سرمایه، به رشد و توسعه کسب و کار اینترنتی خود در راه‌های فروش متفاوت کمک کنید.

اهمیت نرخ بازگشت سرمایه برای کسب و کارهای اینترنتی، بقدری مهم است که در پایه ریزی اولیه هرکمپینی، مورد ارجعیت و اولویت قرار می‌گیرد.درنتیجه جزء دسته مواردی است که اهمیت شب یلدا برای کسب و کارهای اینترنتی را پررنگ‌تر می‌سازد.

۶.باعث بهبود تصویر ساخته شده از موقعیت برندتان می‌شود.

برند تجاری با توجه بر ارزش های تجاری در نظر گرفته شده، کیفیت محصولات، استراتژی قیمت گذاری منصفانه و در نظر گرفتن این موضوع که چگونه گزینه‌های خدمات مشتری برند شما، رضایت مشتری را در اولویت قرار می‌دهد، در میان مشتریان و مخاطبان هدف اثبات می‌شود.

اثبات کیفیت یک برند تجاری از خدمات مناسب و رضایت مشتریان کسب می‌شود. درنتیجه، حتی اگر محصولات و خدمات شما از کاستی و کمبود قابل ملاحضه‌ای برخوردار است، از رفتار و پشتیبانی مناسب، در برخورد خود با مشتری قافل نشوید تا قابیلت حفظ تصویری حرفه‌ای و مثبت از برند خود را در میان جوامع کاری و رقیبان داشته باشید.

با هدف‌گذاری برایشب یلداموقعیت برند خود را بیش از پیش، بهبود بخشید و از اهمیت ویژه‌ی آن قافل نشوید. با در نظر گرفتن موارد ذکر شده به اهمیت شب یلدا برای کسب و کارهای اینترنتی، بویژه د رحفظ و ارتقا موقعیت تجاری خود پی خواهید برد.

با بررسی دلایلاهمیت شب یلدا برای کسب و کارهای اینترنتی، به این نتیجه خواهیم رسید که از هر رویداد برای بهبود و پیشرفت کسب و کار اینترنتی خود نهایت بهره را می‌توان برد. تنها عملی که باعث موفقیت‌امیز بودن کمپین تبلیغاتی ما می‌شود، در نظر گرفتن حجم کسب و کار خود و برنامه ریزی و طرح ریزی مناسب با آن است که در مقالات بعدی به روش‌های تبلیغاتی مناسب، نحوه طراحی یک کمپین متناسب با فروشگاه اینترنتی شما و همچنین نحوهطراحی سایت فروشگاهیکاربر پسندانه را به طور تخصصی تری دنبال خواهیم کرد. با در نظر گرفتن دلایل اهمیت شب یلدا برای کسب و کارهای اینترنتی، از این رویداد باستانی قافل نشوید و امیدواریم نهایت بهره را ببرید!

برای راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نیاز به مشاوره دارید؟با پشتیبانی سازیتو تماس بگیرید

۰۲۱ ۸۸۰۸۹۶۴۷